Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7689
  %0,09
 • EURO
  6,3603
  %0,09
 • ALTIN
  271,02
  %0,27
 • BIST
  103.153
  %-0,38
“Bölge olarak turizmde arzu ettiğimiz noktalara ulaşamadık”

“Bölge olarak turizmde arzu ettiğimiz noktalara ulaşamadık”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer,  Mersin Turizm İşletmecileri Derneği’nin Eylül Ayı Olağan Toplantısı’na katılarak, Mersin turizminin gelişmesi ve geleceği ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Seçer, “Bölgemizde, bizim yerel yönetimler olarak müdahale edebileceğimiz alanlar var ama bunlar sınırlı. Turizmi geliştirmek istiyorsak, Ankara’nın desteği gerekiyor. Bizim yerel yönetim olarak rolümüz bir irade ortaya koymak. Mersin’de turizmin geleceği için butik turizmin gelişmesi, yeni turizm merkezlerinin ilan edilmesine katkı sağlama noktasında bütün imkanları seferber edeceğiz” dedi.

MERTİD Yönetim Kurulu Başkanı Hamit İzol’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, Başkan Seçer, Mersin’de turizmin gelişmesi için yerel yönetim olarak gerekeni yapacaklarını ifade ederken, merkezi yönetimin desteğine ihtiyaç duyduklarını da vurguladı.

“Bölge olarak turizmde arzu ettiğimiz noktalara ulaşamadık”

Mersin’in sahil şeridi ve doğal güzellikleri ile turizme elverişli birçok bölgesinin olduğunu ifade eden Başkan Seçer, yeterli destek olmadığı için kentin turizmde hak ettiği noktaya gelemediğini belirtti. Başkan Seçer, “Mersin’de turizm, aslında çok şey beklenilen ama umduğuna ulaşamamış, ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olduğu ve mutlaka devlet elinin değmesi gereken bir sektör. Bölge olarak her türlü imkana sahibiz ama bir türlü arzu ettiğimiz noktalara ulaşamadık. Bazı önemli alanlar vardır. Mutlaka devletin desteğine ihtiyaç vardır. Turizm bunlardan birisi” şeklinde konuştu.

“Butik turizmin yapılanmasına imkan sağlayabiliriz”

Seçim dönemi üzerine kafa yordukları önemli alanlardan birinin de turizm olduğunu ifade eden Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak yapabileceklerini de katılımcılarla paylaştı. Seçer, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Turizmle ilgili yeni bazı çalışmalar yaparız. Turizmcilerin tesisleşmelerini kolaylaştırabiliriz. Yapılacak desteklerle yeni turizm merkezleri ilan edilebilmesi konusunda elimizden geleni yaparız. Bizim seçim bildirgemizde dört nokta vardı;  Taşucu, Narlıkuyu, Kızkalesi, Aydıncık. Buralarda yapacağımız imar düzenlemeleri ile en azından butik turizmin yapılanmasına imkan sağlayabiliriz diye düşündük. Bunların çalışmalarını da yapıyoruz ama işler akıl almaz bir şekilde ağır aksak gidiyor.”

Konuşmasının devamında merkezi yönetimin turizmcilere ve sektöre sağlayacağı imkanı, Büyükşehir olarak sağmala imkanlarının olmadığını da vurgulayan Başkan Seçer, inisiyatif kullanabilecekleri noktada elini taşın altına koymaktan çekinmeyeceklerini belirtti.

Turizmin gelişmesi için öncelikle yaz nüfusu ile kış nüfusu farklı turizm bölgelerinin altyapısını güçlendirmek gerektiğine değinen Başkan Seçer, MESKİ’nin 2 buçuk milyon TL’lik yatırımlarının yüzde 70’inin Tece ve sonrasını kapsayan tatil bölgeleri olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren ve sahillerde bazı bölgeleri işleten Denizkızı Turizm A.Ş.’de önemli düzenlemeler yaptıklarına da değinen Başkan Seçer, “Sahilde bazı noktalar geçtiğimiz dönem Milli Emlak’tan kiralanmış ve inanılmaz zarar ediyordu. Mecburen işlettik. Eski anlayışla yönettirmedik. Çok büyük tedbirler aldık. Ben talimat verdim. Vatandaşlardan şezlong parası, alan parası almadan kazasız belasız bu yılı geçirdik. Gelecek yıl bu konuda tedbir alabiliriz. Yine sizinle birlikte bir toplantı yapabiliriz. Biz desteğimizi veririz” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
GAZETECİ OLMAYANLARIN SEÇİMİNDEN İBRETLİK HALLER

GAZETECİ OLMAYANLARIN SEÇİMİNDEN İBRETLİK HALLER

10 Kasım 2019, GAZETECİ OLMAYANLARIN SEÇİMİNDEN İBRETLİK HALLER için yorumlar kapalı
ULU ÖNDER ATATÜRK, MERSİN’DE ÖZLEMLE ANILDI

ULU ÖNDER ATATÜRK, MERSİN’DE ÖZLEMLE ANILDI

10 Kasım 2019, ULU ÖNDER ATATÜRK, MERSİN’DE ÖZLEMLE ANILDI için yorumlar kapalı
Seçer, MGC’nin genel kuruluna katıldı

Seçer, MGC’nin genel kuruluna katıldı

10 Kasım 2019, Seçer, MGC’nin genel kuruluna katıldı için yorumlar kapalı
“Toroslar’daki 67 mahallemizin sorunlarını değerlendireceğiz”

“Toroslar’daki 67 mahallemizin sorunlarını değerlendireceğiz”

10 Kasım 2019, “Toroslar’daki 67 mahallemizin sorunlarını değerlendireceğiz” için yorumlar kapalı
MGC de yeni başkan Kaya Tepe oldu

MGC de yeni başkan Kaya Tepe oldu

10 Kasım 2019, MGC de yeni başkan Kaya Tepe oldu için yorumlar kapalı