Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  7,6376
 • EURO
  8,9678
 • ALTIN
  463,85
 • BIST
  9,7733
Başkan Özyiğit: “Vergi vermeyenler vergi verecek”

Başkan Özyiğit: “Vergi vermeyenler vergi verecek”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, belediyenin gelirlerini artırıcı çalışmalara başladıklarını söyledi. Başkan Özyiğit, dolgu alanlarındaki mağazaların bugüne kadar belediyeye vergi vermediğini, GSM operatörlerinin baz istasyonları için ödeme yapmadığını, 4500 binanın beyan edilmediğini belirterek, “Bundan sonra buralardan belediye vergisini alacak” dedi. Başkan Özyiğit, belediyenin vadesi dolan alacak miktarının 35 milyon lirayı bulduğunu da vurguladı.

Yenişehir Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısının ikinci oturumu Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit başkanlığında yapıldı.
Toplantıda meclis üyelerine, gelir artırıcı çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Abdullah Özyiğit, belediyede mesai sistemi yerine vardiya sistemi getirdiklerini anlattı.


Başkan Özyiğit, “Böylece hem daha çok kişiye istihdam sağlamış oluyoruz, hem de tasarruf ediyoruz. Bir işçinin aldığı fazla mesai ücretiyle bir işçi çalıştırmak mümkün neredeyse. Bir arkadaş emekli oluyor, 557 günlük izin alacağı var. Yasa en fazla 10 yıl izin yapmadan çalışabilir diyor ama bu arkadaş 20 yıl hiç izin yapmadan çalışmış. Çok sayıda işçinin de 400 gün, 300 gün izin alacakları var. Bu nedenle yüklü kıdem tazminatları var. Bir insanın 20 sene hiç izin almadan çalışması mümkün değil. Ama bu tür şeyler olmuş ve kıdem tazminatları birikmiş” ifadelerini kullandı.

‘BEYAN EDİLMEMİŞ BİNALARDAN GERİYE DÖNÜK TAHSİLAT YAPILACAK’

Başkan Özyiğit, gelir artırıcı çalışmalar kapsamında, daha önce vergilendirilmeyen alanların vergilendirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını da vurguladı.


Özyiğit, “Dolgu alanlarına yapılan mağazalar bugüne kadar vergilendirilmemiş. Bunlar vergilendirildiği zaman yıllık 1,5 milyonluk gelir oluşacak. Geriye dönük alacakları da talep ettiğimizde 6 milyon lira gelir elde edeceğiz. Harçlarla ilgili tarife yeniden düzenleniyor. Harç alınması gerekip de daha önce harç alınmayan alanlar belirlendi. Bunlardan da 1 milyon lira gelir bekleniyor. Şu ana kadar 4500 binanın beyan dışı olduğu tespit edildi. Ruhsatı alınmış ama beyan edilmemiş. Yani bu binalar bitmiş, vatandaş beyan etmemiş, biz de tespit etmemişiz ve bu binalar sisteme girmemiş. Bunların sisteme kaydedilmesiyle 1,5 milyon lira gelir elde edilecek. 5 yıl geriye dönük tahsilat da yapacağız. Bu durumda 5,5 milyon lira gelir elde edeceğiz. Geriye dönük ödemenin vatandaşa yük olmaması için, vatandaş lehine bir uzlaşma olması için komisyon kuracağız. Vatandaşlarımızda bu konuda hassasiyet gösterip beyan edilmemiş yapıları beyan etme ve vergilendirme gayreti içinde olsunlar. GSM operatörlerinin baz istasyonları çevreye verdikleri rahatsızlık karşılığında bir ödeme yapmak durumunda. Bu alanda yılda 2,5 milyonluk gelir bekliyoruz” diye konuştu.

‘EVSEL ATIKTAN 15 MİLYON LİRA GELİR BEKLENİYOR’

2020 itibariyle itibarıyla yoksul vatandaşlara yardım kartı vereceklerini, vatandaşın bu kartla Yenişehir ilçesindeki esnaftan alışveriş yapabileceğini belirten Özyiğit, “Vatandaş bu kartla gidip de zincir marketlerden alışveriş yapamayacak. Yenişehir esnafından alışveriş yapacak. Bu hem hemşehrilik duygularını artıracak hem de ekonomik gelir elde edeceğiz. Kadınlar, evsel katı atık ayrıştırma işi yapacaklar. Ayrıştırılan atıkları sisteme teslim ettiklerinde kartlarına para yüklenecek. Biz de o katı atıkları değerlendireceğiz. Bu çalışmadan yılda 15 milyon lira gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Enerji projelerine dahil olmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Yıllık 40 milyon lira girdi sağlayacak bir enerji projesi için ilk adımları attık” dedi.
Başkan Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi’nin, vadesi geçtiği halde tahsil edilemeyen 35 milyon lira alacağı olduğunu da ifade etti.

-NİKAH MEMURUNU DÜĞÜNE ÇAĞIRANLARDAN ÜCRET TALEP EDİLECEK-

Yenişehir Belediye Meclisi, nikah işlemleriyle ilgili yeni bir karar da aldı. Belediye meclisinin oybirliğiyle aldığı karara göre, mesai saatleri içinde, belediye binasında kıyılacak nikahlarda vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmayacak. Eğer evlenecek çiftler, nikahlarının düğünün yapıldığı yerde kıyılmasını isterse ücret ödemek durumunda olacaklar. Mesai saatleri içinde belediye dışında kıyılacak nikahlar için 200 TL, mesai saati dışında, belediye dışında kıyılacak nikahlar için 400 TL talep edilecek.
Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, mesai saatleri içinde, belediye binasında kıyılan nikahlardan para alınmadığını belirterek, “Nikahını burada kıyan da bizim vatandaşımız, nikah memurunu düğün salonuna, otele getirten de bizim vatandaşımız. Birinin bize maliyeti sıfır lira. Birinin maliyeti sıfır artı lira. Biz ikisi arasında bir denge sağlamak zorundayız. Nikah memurunun başka yerde nikaha gitmesi takdir edersiniz ki belediyeye ekstra bir maliyete neden oluyor. Memurun ve şoförün mesai ücreti, yakıt parası harcamaları oluyor. Burada bir kazanç gözetilmiyor. Ama o giderlerin karşılanması lazım” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN