Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Girişimci 16 Kadına 25 Bin Lira Kredi

Girişimci 16 Kadına 25 Bin Lira Kredi

Akdeniz’de; farklı yaş ve meslek gruplarından girişimci 16 kadına, toplamda 25 bin lira tutarında kredi desteği sağlandı.

Akdeniz Belediyesi ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) arasında, Vakfı’nın Ağustos ayı içerisinde imzalanan protokolle 16 girişimci kadına toplam 25 bin lira tutarında kredi sağlandı. Kadınlar, kredilerini Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak’ın elinden aldı. Belediye Başkanlık makamında gerçekleşen mikrokredi dağıtım törenine, Başkan M. Mustafa Gültak’ın, kredi alacak olan kadınlar ve, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Mersin Şubesi yetkilileri katıldı.

“Kadının toplumsal statüsünü yükseltmek için çalışacağız”

Törende bir konuşma yapan Başkan Gültak, kadınların, toplumsal hayata katılması, statülerinin iyileştirilmesi ve istihdama kazandırılmasına büyük önem verdiklerini vurguladı, bu anlamda iş kurmak veya meslek sahibi olmak isteyen kadınlar için ekonomik, sosyal ve kültürel projelere büyük değer verdiklerini belirtti. Belediyeye bağlı mahalle evlerinde verilen farklı alanlardaki mesleki kurslar ve eğitimlerle de bu ihtiyacı bir nebze karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Gültak, “Kadınlarımız, yeteneklerini ortaya koyarak ailelerine, çocuklarına ve topluma bir katma değer sağlıyorlar. Onların bu mücadelesini küçümseyemezdik. Bu nedenle mikrokredi sağlayan vakıf yetkilileriyle protokol imzaladık. Bu yöndeki projelerimiz devam edecek. Bugün burada kredilerini alan kadınlar için belediyemizin diğer imkânlarını da sunacağız ki daha çok motive olsunlar, daha çok çalışıp üretsinler, aileleri ve topluma katkıları artsın. Kadınlarımızın ve gençlerimizin her zaman yanında olacağız” dedi.

Başarı yemini ettiler

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, konuşmasından sonra farklı yaş gruplarından girişimci 16 kadına; TİSVA Mersin Şubesi ile imzalanan protokol gereği, toplamda 25 bin lira tutarındaki kredilerini tek tek teslim etti. Başkanlık makamındaki tören, kredi alan kadınların hep birlikte başarı yeminini okumasından sonra sona erdi. Öte yandan mikro kredi alan 25 kadın; Başkan Gültak’ın talimatıyla, belediyenin düzenlediği günübirlik Gaziantep gezisine katılma fırsatı da yakaladı.

Mikrokredi Projesi: TİSVA tarafından sağlanan mikro kredi desteği; dar gelirli ev kadınlarına yönelik olarak, 46 haftada geri ödenmek üzere 3 günlük bir eğitimden sonra sağlanıyor. Bu krediden faydalanmak isteyen girişimci kadınların, Akdeniz Belediye binasında bulunan Mikrokredi Ofisi’ne başvurması gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN