Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,4962
  % 0,37
 • EURO
  6,1769
  % 0,60
 • ALTIN
  264,6310
  % 0,15
 • BIST
  99.405
  % 0,20
“Mersin Nefes İstiyor” projesine Elvan’dan destek

“Mersin Nefes İstiyor” projesine Elvan’dan destek

Geçtiğimiz günlerde “Mersin Nefes İstiyor” sloganı ile Millet Bahçesi, OYAK’a ait kışla arazisi, Deniz Feneri, Denizpark ve Orduevi arazilerinde yeşil alan ile plaj düzenlemesi projesini Mersin’de bulunan oda başkanlarının katılımı ile kamuoyuna açıklayan MESİAD, projeyi Ankara’ya taşıdı. Mersin Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan ile görüşen MESİAD, Elvan’dan tam destek gördü. Elvan, projenin hayata geçirilmesi için gerekli kurumlar ile görüşeceklerini ifade etti.

“Mersin Nefes İstiyor” projesi ile Mersin’in ihtiyacı olan nefes alanlarının düzenlenmesi ve sahil kenti Mersin’in merkezinde plaj isteyen Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), Mersin Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan’ı TBMM’de ziyaret etti. Projeyi Elvan’a sunan MESİAD Başkanı Hasan Engin, kıyı kenti Mersin’in denizden koparıldığını ifade ederek, “Mersin, deniz kıyısında bir şehir olmasına rağmen, maalesef denizle barışık bir kent haline getirilmedi veya getiremedik. Sahillerin doldurulması ile sahilde oluşturulan parklardan sonra, maalesef kent denizden uzaklaştırıldı. Şehir merkezinde Halkın denizden faydalanacağı, mekanlar yaratılmalıdır. Orduevi ile Müftü deresi arasındaki plajın kente kazandırılması ile Mersin halkı tarafından yoğun ilgi görecektir” dedi.

ELVAN: KONUYU MSB İLE GÖRÜŞECEĞİZ
Proje hakkında MESİAD Yönetiminden detaylı bilgi alan Elvan, Millet Bahçesi ve Denizpark alanının yeşil alan olarak düzenlemesi için çalışmalarının devam ettiğini belirtti. “Mersin Nefes İstiyor” projesinin hayata geçmesi ile Mersin’in önemli alanlara sahip olacağının altını çizen Elvan, OYAK’a ait kışla arazisi için daha önce Milli Savunma Bakanlığı ile görüşmeler yaptıklarını ve konuyu tekrar görüşerek çözüme kavuşturmaya çalışacaklarını söyledi.
Mersin’de çevre ve yeşil alan düzenlemesi konusundaki diğer projelerden de söz eden Elvan, 38 dönümlük Tırmıl Tepesi’nde yeşil alan düzenlemesi yapacaklarını, çevrede yaşayan vatandaşların rahat nefes alacakları bir hale getireceklerini ifade etti.

ANA KONTEYNER LİMANI’NIN MERSİN’DE YAPILMASI TUTANAKLARA GEÇTİ
Ana Konteyner Limanı’nın yerinin sorulması üzerine komisyon çalışmalarını MESİAD ile paylaşan Elvan, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduklarını ve verilen “Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı’nın yerinin Mersin olduğu” cevabının tutanaklara geçtiğini söyledi. Elvan, Doğu Akdeniz bölgesel transit yük odaklı Ana Konteyner Limanın yapılması ile Mersin’in stratejik ve ekonomik olarak daha fazla imkan ile öneme sahip olacağını kaydetti.

“1/5000’LİK PLANLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILDI”
5 binlik planların önündeki engellerin kaldırılması için girişimlerini sürdürdükleri aktaran Elvan, konu ile ilgili görüş bildirmeyen veya olumsuz görüş bildiren kurumlar ile bizzat görüşerek engellerin kaldırıldığı söyledi. Çeşmeli-Taşucu Otoban Yolu’nun bitirilmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Elvan, “Çeşmeli-Taşucu Yolu daha önce ihale edildi. Ancak yap-işlet-devret sistemine dayalı ihalede istekli çıkmadı. Çözüm olarak yolu etaplara ayırdık. Devlet kaynakları ile 1. etap olan Çeşmeli-Elvanlı arasını tamamlayacağız. 2. etapta ise Elvanlı-Taşucu tamamlanacak” dedi.

ELVAN, MESİAD’DAN PROJELERİN DEVAMINI İSTEDİ
Çukurova Bölgesel Havalimanı, Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi ve OSB-Otoban bağlantı yolu başta olmak üzere birçok konuda MESİAD’ın sorularını yanıtlayan Elvan, Mersin’i ve bölgeyi kalkındıracak her projeye açık olduklarını söyleyerek, MESİAD’dan Mersin’i ve Çukurova’yı ilgilendiren “Mersin Nefes İstiyor” gibi projeler üretmeye devam etmesini istedi. Elvan, “Kapımız her Mersinliye açıktır. Topluma hizmet eden her türlü projeye destek olmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi

72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi

10 Ağustos 2019, 72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi için yorumlar kapalı

GÜZELLİKLERİ PAYLAŞIN

9 Ağustos 2019, GÜZELLİKLERİ PAYLAŞIN için yorumlar kapalı
Toplum Polisinden sahte para uyarısı

Toplum Polisinden sahte para uyarısı

9 Ağustos 2019, Toplum Polisinden sahte para uyarısı için yorumlar kapalı
MTSO ve meslek odaları, Mersin için bir araya geldi

MTSO ve meslek odaları, Mersin için bir araya geldi

8 Ağustos 2019, MTSO ve meslek odaları, Mersin için bir araya geldi için yorumlar kapalı
Mersin’de nargile denetimi

Mersin’de nargile denetimi

8 Ağustos 2019, Mersin’de nargile denetimi için yorumlar kapalı