Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,5649
  % 0,01
 • EURO
  6,2193
  % -0,32
 • ALTIN
  268,6670
  % -0,63
 • BIST
  99.405
  % 0,20
Bu durakta duran ayrılamıyor

Bu durakta duran ayrılamıyor

Mezitli Belediyesi ve Mezitli Kent Konseyi’nin işbirliği ile hayata geçirilen Sanat Durağı Mezitlilerin buluşma noktası oldu. Viranşehir Sahilinde oluşturulan durak, ilginç sanatsal figürlerinin yanı sıra düzenlenen etkinliklerle de ilgi odağı oldu. Sergiler açılan, dans gösterisi yapılan, müzik dinletileri gerçekleştirilen sokak önemli bir sanat mekânı haline geldi. Sanatını göstermek isteyen de sadece dinlenmek isteyen de şimdi bu sokağa geliyor.

Mezitli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Mezitli Kent Konseyi’nin gün aşırı düzenlediği etkinliklerle renklenen Sanat Durağı, çevrede oturan vatandaşlar ve yeni yetenekler için de önemli bir fırsat sunuyor.

GELİŞMİŞ ÜLKELERDE OLAN ŞEYLER MEZİTLİ’DE DE VAR

Açılmasının ardından zaman zaman burada müzik yaparak canlanmasına katkı sunan Müzisyen Salih Geyik, Sanat Durağı’nı kullananlardan birisi. Sokak sanatçılığının gelişmiş ülkelerde ayrı bir kültür olduğunu ve bunun Türkiye’de yeterince bilinemediğini savunan müzisyen Salih Geyik, Sanat Durağı’nın toplumsal yaşama asıl katkısının ilerleyen zamanlarda daha iyi görüleceğini ifade etti.

Bu tür mekânlar yaratıldığı sürece kendisini ifade etme şansı bulamayan çok büyük yeteneklerinde ortaya çıkacağını vurgulayan Geyik, “Beyoğlu Belediyesi’nde müzik eğitmenliği yapmanın yanında İstanbul’da farklı sanatsal çalışmalarım oldu. İstanbul’dan geldikten sonra burada sanatımızı icra edecek bir mekanımız yoktu. Kafelerde, barlarda müzik yapabiliyorduk ancak buralarda belli bir kitleye hitap edebiliyorduk. Mezitli sahiline geldiğimde böyle bir Sanat Durağı oluşturulduğunu gördüm. Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul ile tanıştım. Sibel Hanım bana sokağı oluşturma amaçlarını anlattı. Oldukça etkilendim. Sokak müziği yapıyordum ama insanların daha çok para harcamaya yatkın olduğu AVM’lerde yapabiliyordum. Bu tür farklı mekanlar insana sakin bir ortamda gerçek müziği yapma şansı veriyor. Çok ilgi ve tevazu ile karşılaştım. Bundan sonra daha çok insan gelecek ve daha fazla ilgi göreceğine inanıyorum. Başta Başkanımız Neşet Tarhan olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

SANAT SOKAKTA YAPILIR

Geyik şöyle devam etti; “Sokak sanatçılığı günümüzde tam olarak anlaşılabildiğini söyleyemem. Eskilere gittiğimiz zaman tiyatro dahil sanat sokakta yapılırdı. Gün geçtikçe elit bir hale geldi. Bu durak bize bu imkanı sağlayacak. Bazen müzik yaparken gençleri yanıma çağırıp birlikte şarkılar söylüyoruz. Farklı bir kaynaşma kültürü bu şekilde oluşuyor. Sanat yapmak isteyen gençlere de ancak böylesi halka açık mekanlarda ulaşabilirsiniz.”

VİRANŞEHİR SAHİLİ GÜZEL ZAMAN GEÇİRMEK İSTEYENLER İÇİN HER ŞEYİ SUNUYOR

Viranşehir sahiline yapılan yeni düzenlemeyle ilginin artığını ifade eden çevre sakini Cevdet Gökpınar, “Çok özel bir yerde yaşıyoruz. Çok güzel bir sahilimiz vardı. Şimdi belediyemizin yaptığı çalışmalarla buraya ilgi çok arttı. Akşam saatlerinde trafiğe kapanıyor. Hem yürüyüş hem deniz havasını teneffüs etmek isteyenler için bulunmaz fırsat oldu. Ancak halkımızın burasını temiz tutması da gerekiyor. Çekirdek yiyor, yere atıyor, sigara içiyor yere atıyor. Oysa bu güzellikleri korumamız gerekiyor. Toplum olarak ortaya çıkarılan bu güzelliklere sahip çıkmak lazım” dedi.

SANAT DURAĞI KENTİN HAVASINI DEĞİŞTİRİYOR

İnsanların şehir karmaşası içerisinde nefes alacak alanlara ihtiyaç duyduğunu ifade eden bazı çevre sakinleri ise şu görüşleri dile getirdi:

“Dört senedir Mezitli’de ve Mersin’deyim. Bu bölgenin halkı olarak Sanat Durağı’nın bizim için ideal olduğunu düşünüyorum. İnşallah vatandaşımız da burasını güzel bir şekilde değerlendirir. Oturur, çayını kahvesini içer. Amacına uygun bir şekilde çevresini kirletmeden kullanır diye umuyorum. Gerçekleştirdiği bu hizmetler nedeniyle Sayın başkanımız Neşet Tarhan ve tüm belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ederim”

“Gelişim ve turizm bakımından güzel bir yer. Özellikle yürüyüş yaparken gitar çalanların seslerini duymak kentin havasını değiştiriyor. Mezitli halkı için muhteşem bir yer olmuş. Sanat yapan arkadaşlarımız hem kendi sanatlarını duyurma şansı buluyorlar hem de kendilerine ekonomik katkı sağlıyorlar.”

SANAT DURAKLARINI ÇOĞALTMAK İSTİYORUZ

Viranşehir sahilinin Türkiye’nin en güzel yerlerinden birisi olduğunu ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Mezitli’nin 24 saat yaşayan bir kent olması ve bu güzelliklerin tüm vatandaşlarımız tarafından kullanılması için çaba sarf ediyoruz. Viranşehir Sahilinin vatandaşlarımız tarafından daha etkin kullanılması için çalışma yaptık. Kent Konseyimizle birlikte projeyi ortaya koyduk. Belediyemizin Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri burada çok güzel bir düzenleme yaparak Sanat Durağı oluşturdular. Sanat durağımızı vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı Viranşehir Sahiline yaptık. Önümüzdeki süreçte başta Soli Pompeiopolis Sütunlu Cadde, Örgülü Sokak, Demokrasi Meydanı olmak üzere farklı mekânlarda da benzer duraklar oluşturacağız. Sanat Durağımızın yerel sanatçılarımız tarafından uygun şekilde kullanılması için gereken desteği vereceğiz. Burada sokak müzisyenlerimiz şarkılarını seslendirebilir, ressamlarımız sergi açabilir, tiyatrocularımız mini skeçler sergileyebilir, dans etmeyi sevenler dansları ile renklendirebilirler” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
AK Parti 18 yaşında

AK Parti 18 yaşında

13 Ağustos 2019, AK Parti 18 yaşında için yorumlar kapalı
‘Nazar Boncuğu’ heykeli taşındı

‘Nazar Boncuğu’ heykeli taşındı

13 Ağustos 2019, ‘Nazar Boncuğu’ heykeli taşındı için yorumlar kapalı
ZAFER BAYRAMI COŞKUSU ATA SPORU İLE TAÇLANACAK

ZAFER BAYRAMI COŞKUSU ATA SPORU İLE TAÇLANACAK

13 Ağustos 2019, ZAFER BAYRAMI COŞKUSU ATA SPORU İLE TAÇLANACAK için yorumlar kapalı
BÜYÜKŞEHİR’DEN KURBAN SONRASI ÖNLEMLERİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN KURBAN SONRASI ÖNLEMLERİ

13 Ağustos 2019, BÜYÜKŞEHİR’DEN KURBAN SONRASI ÖNLEMLERİ için yorumlar kapalı
72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi

72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi

10 Ağustos 2019, 72 bin 500 adet uyuşturucu hap ele geçirildi için yorumlar kapalı