Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,8078
  %0,03
 • EURO
  6,4449
  %0,01
 • ALTIN
  273,58
  %0,06
 • BIST
  7,6245
  %-0,46
“Kent Olarak Bir Bütün Halinde Hareket Etmeliyiz”

“Kent Olarak Bir Bütün Halinde Hareket Etmeliyiz”

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, 11. Kalkınma Planında Mersin’in Yeri konulu bir basın açıklaması yayınladı.

Özdemir konu hakkında şunları söyledi:

On Birinci Kalkınma Planı Cumhurbaşkanımızın onayının ardından şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülüyor. 2019-2023 dönemini kapsayan beş yıllık kalkınma planında Mersinimizi doğrudan ya da dolaylı olarak ilgilendiren çeşitli projeler yer alıyor. Bunlar:

335.3. Konya-Karaman-Niğde-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep demiryolu hattı tamamlanarak imalat sanayi sektörlerinin Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına erişimi kolaylaştırılacaktır.

336.2. Doğu Akdeniz bölgesinde, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyasına çıkış kapısı olacak transit yük odaklı bir ana konteyner limanı inşa edilecektir.

338. İstanbul bölgesinin uluslararası bir hava kargo, bakım-onarım ve aktarma merkezi olması sağlanacak; Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına da hitap edecek Çukurova Havalimanı tamamlanacaktır.

338.2. Çukurova Havalimanı tamamlanacak, ana demiryolu şebekesiyle bağlantısı sağlanacaktır.

339.3. Çukurova Bölgesel Havalimanı Bağlantı Yolu tamamlanacaktır.

339.5. Doğu Akdeniz bölgesinin Batı Akdeniz bölgesine bağlantısını sağlayan Erdemli-Silifke-Taşucu-13. Bölge Hududu Devlet Yolu ile Alanya-Gazipaşa-5. Bölge Hududu Devlet Yolu (Akdeniz Sahil Yolu) tamamlanacaktır.

339.8. Adana ve Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi ile Ceyhan Endüstri İhtisas Bölgesinin, Yenice Lojistik Merkezi ile Mersin Limanı’na bağlantısına hizmet edecek olan Adana Güney Çevre Yolu tamamlanacaktır.

488.1. Akkuyu NGS’nin ilk ünitesinin inşaatı 2023 yılında tamamlanacak ve elektrik enerjisi üretimine başlanacaktır.

Ülkemizin İkinci Büyük Havalimanına Sahip Olacağız

Bu projeler içerisinde kentimizin kalkınması açısından Çukurova Havalimanı’nın ayrı bir önemi olduğu kanaatindeyim. İlgili projenin tamamlanması ile birlikte kent olarak ülkemizin ikinci büyük havalimanına sahip olacağız. Planda belirtilen demiryolu ve karayolu bağlantılarının oluşturulmasıyla, içerisinde bulunduğumuz yaklaşık 400 milyon nüfuslu coğrafyada yepyeni bir merkezi nokta haline geleceğiz.

Bu projede bugüne kadar ihale aşamaları ve sonrasında bazı şanssızlıklar yaşandı. Devletimiz yap-işlet-devret modelinden vazgeçerek yapımını kendisi üstlendi. Projeye ilişkin gerekli ödeneğin ayrılarak ivme kazandırılmasını ve en kısa zamanda tamamlanmasını umuyorum.

Konteyner Limanı Projesi Mersin’e Aittir

Diğer yandan, Mersin ekonomisinin liman ile çok güçlü bir bağı bulunuyor. Bu nedenle, liman, geleceğe dönük her projeksiyonun olmazsa olmazı haline geliyor. On Birinci Kalkınma Planında vurgu yapılan bölgelerin liman bağlantıları tamamlandığı taktirde, kentimiz lojistik bir merkez olma konusunda önemli mesafe kat edecektir.

Ayrıca, liman kapasitesinin genişletilmesi Mersin için bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu doğrultuda, uzun yıllardır yatırım planlarında yer alan Konteyner Limanı Projesi büyük önem taşımaktadır. Ancak, Onuncu Kalkınma Planı’nda “Mersin Konteyner Limanı” olarak adlandırılan bu önemli yatırıma, yeni planda “Doğu Akdeniz bölgesinde” gerçekleştirilecek bir proje olarak yer verilmiştir. Bu ibarenin, ilgili yatırımın Mersin’den alınması değil, sadece bir isim değişikliğinden ibaret olmasını temenni ediyorum.

Çünkü bu proje muğlak bir tanımlama ile bırakıldığı taktirde Doğu Akdeniz’de yer alan Adana ve Hatay gibi iller ilgili projeye sahip çıkmak isteyecektir. Nitekim, eski Kalkınma Bakanımız ve şu anki Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Lütfi Elvan konu üzerine eğilmiştir. Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay da projenin Mersin’e ait olduğunu vurgulayarak Mersinlilerin yüreğine su serpmiştir. Bu kapsamda, projenin Onuncu Kalkınma Planında olduğu gibi “Mersin Konteyner Limanı” olarak adlandırılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

Akdeniz Sahil Yolu Projesi Elzem Bir İhtiyaçtır

Yine, On Birinci Kalkınma Planında yer alan ve kentimiz için önem teşkil eden bir diğer proje Akdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanmasıdır. Çeşmeli’de sona eren otoyolun Akdeniz Sahil Yolu bağlantısının da yapılması bu projeyi daha verimli hale getirecektir. Çünkü bu proje bir turizm yatırımı olmanın da öncesinde Mersin’liler için elzem bir ihtiyaçtır. Yaz dönemlerinde ve özellikle haftasonları yaklaşık 50 kilometrelik mesafeyi kat etmek için bu bölgede 3-4 saat süren araç kuyruklarına katlanmak gerekmektedir. Bu bağlamda, bu proje bittiği anda Mersin’in ulaşım, turizm ve lojistik imkanları önemli ölçüde genişleyecektir.

Kent Olarak Bir Bütün Halinde Hareket Etmeliyiz

Her zaman söylediğim ve doğruluğuna inandığım gibi “ülkeler ülkeler ile, şehirler şehirler ile yarışır”. Bu gerçekten hareketle Mersinimiz için öncelikli projeler ve yatırımlar için tek vücut olmalı ve etkin bir lobi gücü oluşturmalıyız.

Kentimiz açısından On Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı’ndaki hedeflere ulaşılması, ayrıca planda yer almayan ancak Mersin’in ihtiyaç duyduğu yeni projeler kurgulanması, kent olarak bir bütün halinde hareket etmemize bağlıdır.

Başta devletimizin sahiplenmesi olmak üzere, kentimizin tüm bileşenlerinin uyum içerisinde çalışmasıyla bunu gerçekleştirecek güce sahibiz. Ancak bu şekilde kentimizin ekonomiden refah seviyesine, sosyal yaşantı kalitesinden istihdam ve gelir yaratma kapasitesine kadar her alanda kalkınmasını sağlayabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yüklü miktarda afyon sakızı ele geçirildi

Yüklü miktarda afyon sakızı ele geçirildi

10 Aralık 2019, Yüklü miktarda afyon sakızı ele geçirildi için yorumlar kapalı
TULUMBA KAVŞAĞI KAZAYA DOYMUYOR, YETKİLİLER İZLİYOR

TULUMBA KAVŞAĞI KAZAYA DOYMUYOR, YETKİLİLER İZLİYOR

10 Aralık 2019, TULUMBA KAVŞAĞI KAZAYA DOYMUYOR, YETKİLİLER İZLİYOR için yorumlar kapalı
“ÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞINA DİKKAT”

“ÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞINA DİKKAT”

10 Aralık 2019, “ÇOCUKLARDA SOĞUK ALGINLIĞINA DİKKAT” için yorumlar kapalı
Polis Suçluları Yakaladı

Polis Suçluları Yakaladı

10 Aralık 2019, Polis Suçluları Yakaladı için yorumlar kapalı
Polisin Titiz Çalışması hırsızlık olayını çözdü

Polisin Titiz Çalışması hırsızlık olayını çözdü

10 Aralık 2019, Polisin Titiz Çalışması hırsızlık olayını çözdü için yorumlar kapalı