Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7234
  % 0,88
 • EURO
  6,4662
  % 1,05
 • ALTIN
  260,5770
  % 1,76
 • BIST
  97.098
  % -2,32
“’Bir millet, bir gece savaştı ve Türkiye kazandı”

“’Bir millet, bir gece savaştı ve Türkiye kazandı”

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Beraberlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında “Ufuk Cavlı ile Darbe Notları” konulu panel gerçekleştirildi.

11 Temmuz Perşembe günü 45 Evler Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı Prof. Dr. Yüksel Özdemir, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren’in yanı sıra akademisyenler, idari personeller ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törenin açılış konuşmasında söz alan Rektör Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, “3 yıl önce akşam saatlerinde hepimiz bir şeyler duyduk, neler oluyor dedik. Zaman ilerledikçe bir şeylerin farkına vardık, hain darbe girişiminin gerçekleşmekte olduğunu hepimiz gördük. Ancak bu darbe girişimini daha ilk andan itibaren engelleyen şu anda isimlerini bilmediğimiz, duymadığımız, sadece okuduğumuz ve ileride de okuyacağımız hikayelerin kahramanları bunun önüne set çektiler. Bu darbe girişimini ilk başlarda engelleyen gerçek Harbiyeli, gerçek Atatürkçü subaylardır. İlk anda bu kahraman subaylar darbe girişiminin belini kırmıştır. Sonrasında da zaten halk demokrasisine sahip çıktı ve bu hain girişim 249 şehit ve çok sayıda gaziyle önlendi. Bu hikayeleri duyduk, dinledik ama bunları ilerde tarih yazacak” şeklinde konuştu.

Rektör Korkmazyürek’in ardından söz alan Gazeteci Yazar Ufuk Cavlı yaklaşık bir saat boyunca 15 Temmuz gecesini ve sonrasında yaşanılanları anlattı. Böyle anlamlı bir etkinlik düzenlediği için Toros Üniversitesi’ne teşekkür eden Cavlı, “Bizim Türkiye’de en büyük sorunumuz dünleri çabuk unutuyoruz. Bu tip olayları unutturmamamız lazım, unutmadığınız ve unutturmadığınız için ve 15 Temmuz şehitlerimize sahip çıktığınız için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bizim amacımız siyasetin dışında bu terör örgütünün nasıl yapılaştığı, nasıl kadrolaştığı ve finansal kaynaklarının nasıl olduğunu anlatmak. Çünkü biz 15 Temmuz gecesi meydanlara inen hiçbir vatandaşımızın hangi siyasi görüşten olduğunu sorgulamadık, şehit olan vatandaşlarımızın hangi siyasi görüşten olduğunu sorgulamadık” dedi.

Kaleme aldığı “Darbe Notları” kitabına değinen Cavlı, “’Bir millet, bir gece savaştı ve Türkiye kazandı. Kitabımda halkımızın darbecilere karşı verdiği bu büyük mücadele anlatılıyor’’ dedi.

Cavlı’nın konuşmanın ardından fuaye alanında katılımcıların kitaplarını imzalamasıyla devam eden etkinlik, 15 Temmuz fotoğraf sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
BÜYÜKŞEHİR’DEN “MERSİN LİMONATA FESTİVALİ”NE DESTEK

BÜYÜKŞEHİR’DEN “MERSİN LİMONATA FESTİVALİ”NE DESTEK

13 Temmuz 2019, BÜYÜKŞEHİR’DEN “MERSİN LİMONATA FESTİVALİ”NE DESTEK için yorumlar kapalı
PARKMETRE UYGULAMASININ FİYAT TARİFESİ BELLİ OLDU

PARKMETRE UYGULAMASININ FİYAT TARİFESİ BELLİ OLDU

12 Temmuz 2019, PARKMETRE UYGULAMASININ FİYAT TARİFESİ BELLİ OLDU için yorumlar kapalı
Toroslar Belediyesi, yaz akşamlarını sinema keyfiyle taçlandıracak

Toroslar Belediyesi, yaz akşamlarını sinema keyfiyle taçlandıracak

12 Temmuz 2019, Toroslar Belediyesi, yaz akşamlarını sinema keyfiyle taçlandıracak için yorumlar kapalı
İlçe Sağlık Kompleksleri Hizmete Açılıyor

İlçe Sağlık Kompleksleri Hizmete Açılıyor

12 Temmuz 2019, İlçe Sağlık Kompleksleri Hizmete Açılıyor için yorumlar kapalı
“Mersin’e turizm alanında yapılması gereken yatırımlar hızlandırılmalı”

“Mersin’e turizm alanında yapılması gereken yatırımlar hızlandırılmalı”

12 Temmuz 2019, “Mersin’e turizm alanında yapılması gereken yatırımlar hızlandırılmalı” için yorumlar kapalı