Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  6,4510
  %0,87
 • EURO
  7,1898
  %1,84
 • ALTIN
  338,14
  %0,91
 • BIST
  8,0430
  %2,92
İletişim Dolandırıcılığı uyarısı

İletişim Dolandırıcılığı uyarısı

Mersin Emniyet Müdürlüğünden, iletişim dolandırıcılığı ile ilgili uyarı yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Suç teknolojilerinin gelişen teknoloji ile birlikte değişim gösterdiği, dolandırıcılık suçunun da bu süreçte etkilenen suç türlerinden birisi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, her geçen gün yeni bir yöntemle insanları aldatmaya çalışan dolandırıcılara karşı, vatandaşın bilinçlendirilmesi ihtiyacı hasıl olmuştur.

İletişim yolu ile dolandırıcılık suçunu işleyen kişiler, telefon ile aramış oldukları vatandaşlarımıza kendilerini özellikle Polis, Savcı, Banka Görevlisi, Sigorta Yetkilisi, gibi sıfatlar ile tanıtarak;

 “Adınız FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmalarına karıştı, darbe mensupları ve terör örgütü üyeleri tarafından adınıza hat çıkarıldı, darbe listesinde adınız var, terör örgütü/suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı, terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı, bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği, şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli bir operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı” gibi hayali senaryolarla; tehdit, korku ve panik hali oluşturup, kazanç sağladıkları anlaşılmıştır.

             Asayiş Şube tarafından yapılan açıklamada; sizi telefonla arayarak kendisini polis, savcı, asker ve banka görevlisi olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere, telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz sesleri ile korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen ‘155 Polis İmdat’ hattını arayın ya da en yakın emniyet birimine müracaat edilmesi gerektiği bildirildi.

                         Mersin Polis Teşkilatı halkımızın huzur ve güveni, asayişin temini için kararlı  bir şekilde çalışmalarımız  sürekli devam edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN