Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7070
  % -0,39
 • EURO
  6,3205
  % 0,23
 • ALTIN
  275,6044
  % -0,15
 • BIST
  101.447
  % -1,11
ÇİLE YOLU YENİDEN MECLİS GÜNDEMİNDE

ÇİLE YOLU YENİDEN MECLİS GÜNDEMİNDE

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, yıllardır vaat edilip bitirilmeyen kamu yatırımlarından Çeşmeli – Taşucu otobanını yeniden TBMM gündemine taşıdı. Gökçel, “Mersin hak ettiği yatırımları almıyor. Yıllardır seçim malzemesi olarak kullanıp yapmadıkları otoyol, bayram tatiliyle birlikte yeniden vatandaşın çilesi oldu” dedi.

MERSİNLİLER BUNU HAKETMİYOR

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, verdiği yazılı soru önergesi ile Çeşmeli-Erdemli-Silifke-Taşucu arasındaki sahil yolunu rahatlatarak Mersin’in tarım, turizm ve sanayisine büyük katkıda bulunacak otoyol projesinin akıbetini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’a sordu.

Önergesinde, turizm sezonunda ulaşımın çile haline geldiği, özellikle bayram tatiliyle birlikte D400 karayolunun talebe karşılık veremediğini dile getiren Gökçel, Mersin’in yıllardır vaat edilen kamu yatırımlarını alamadığına dikkat çekti.

MERSİN ÜVEY EVLAT MI?

Aralık ayında ihalesi yapılması gerekirken hiçbir firmanın teklif vermemesi üzerine akıbeti belirsiz bir hale gelen Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesinin bir an önce tamamlanması gerektiğini ifade eden CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, ülke ekonomisinde çok önemli bir yeri olan Mersin’in kamu yatırımlarında görmezden gelinmesini eleştirdi.   

Gökçel, “Hükümet havaalanları, köprüler, yollar yapıyor ama Mersin’e vaat edilen hiçbir kamu yatırımı ortada yok. Ne otoyol, ne havalimanı, ne turizm bölgesinde bir ilerleme var. Mersin üvey evlat mı?” diye sordu.

HÜKÜMET MERSİN’İ SAHİPLENMİYOR

Verdiği yazılı soru önergesinde hükümetin sahiplendiği her projeyi zarar etmek pahasına bitirdiğini hatırlatan CHP’li Vekil, “Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesinde ilerleme sağlanmamasının sebebi projeyi sahiplenmemeniz mi?” diye sordu. Cengiz Gökçel, “Üçüncü köprünün durumu ortada, İstanbul Havalimanı’nın durumu ortada. Bir işi sahiplendiklerinde zarar etmek pahasına bitiriyorlar ama Mersin ekonomisini canlandıracak, vatandaşın çilesini sonlandıracak projeleri umursamıyorlar. Demek ki Mersin’i, Mersinlileri sahiplenmiyorlar. Mersinliler hak ettikleri değeri görmek istiyor” dedi.

Gökçel, birde soru önergesi verdi…

Çeşmeli – Erdemli – Silifke – Taşucu arasında yapılması planlanan Otoyol Projesi, Mersin’in tamamlanamayan kamu yatırımlarından birisidir. En son 18 Aralık 2018 tarihinde yapılan ihaleye hiçbir firmanın teklif vermemesi üzerine başlatılamayan çalışmalar, Mersin kamuoyunda söz konusu otoyolun yapılmayacağına dair bir kanaate sebep olmuş ve çok sayıda Mersinli, kamu yatırımlarının gerçekleşmemesi üzerine kendilerini dışlanmış hissetmiştir.

Yaz aylarıyla birlikte D400 karayolundaki yoğunluğun artması ve trafiğin sıklıkla durma noktasına gelmesiyle birlikte söz konusu proje tekrar Mersinlilerin gündemi haline gelmiştir. Özellikle turizm sezonunda ulaşımın akıcı bir şekilde sağlanamadığı D400 karayolunu rahatlatacak ve Mersin’in tarım, turizm ve sanayisine katkıda bulunacak olan Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesinin akıbeti, Mersinlilerin merak ettiği konulardan biridir.

Bu bağlamda;

 1. Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesi ne durumdadır? Yeniden ihaleye çıkılacak mıdır?
 2. Otoyol projesinin ne zaman tamamlanmasını planlıyorsunuz?
 3. Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesi için bu güne kadar ne kadar kamu kaynağı harcanmıştır? Bunlar nelerdir?
 4. 18 Aralık 2018’de gerçekleşen ihale için şartname satın alan 6 şirketin ihaleye neden katılmamıştır?
 5. Sahiplendiğiniz her projeyi, zarar etmek pahasına hayatına geçirirken Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesinde ilerleme sağlanmamasının sebebi projeyi sahiplenmemeniz mi?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KENTİN 20 YILI…

KENTİN 20 YILI…

17 Eylül 2019, KENTİN 20 YILI… için yorumlar kapalı
Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor

Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor

17 Eylül 2019, Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor için yorumlar kapalı
AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI

AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI

17 Eylül 2019, AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI için yorumlar kapalı
12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı

12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı

17 Eylül 2019, 12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı için yorumlar kapalı
Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı

Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı

17 Eylül 2019, Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı için yorumlar kapalı