Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7082
  % 0,14
 • EURO
  6,3332
  % 0,27
 • ALTIN
  275,4918
  % 0,12
 • BIST
  101.447
  % -1,11
Toplu Taşıma Araçlarına Denetim

Toplu Taşıma Araçlarına Denetim

Toplu taşımalarla ilgili artan şikayet üzerine harekete geçen İl Emniyet Müdürlüğü, denetimlerini sıklaştırdı. Bu kapsamda son 5 ay içerisinde toplu taşıma araçlarına yönelik  trafik kural ihlalleri ile ilgili yapılan denetimlerde, 3900 toplu taşıma aracı kontrol edilmiş kusurlu görülen 1663 araç sürücüsüne 208 Bin 451,00 TL trafik idari para cezası kesildi.  

Konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:

İl merkezi ve ilçelerde faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (D-4 Yetki Belgeli),  hatlı dolmuş ve özel halk otobüsü sürücülerinin yapmış oldukları trafik kural ihlalleriyle ilgili  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüze gelen çok sayıda yazılı ve sözlü şikâyetler doğrultusunda; Toplu taşıma araçları üzerinde trafik kurallarına uyma düzeyi, trafik güvenliğinin sağlanması ve vatandaşlarımızın güvenli, rahat ve huzur içerisinde sağlıklı seyahat edebilmelerini sağlamak için, İl Emniyet Müdürlüğümüz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Merkez İlçe Emniyet Müdürlükleri, Merkez İlçe Belediye Başkanlıkları, Mersin İl Jandarma Komutanlığı, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Minibüsçüler Esnaf Odası, Servis Aracı İşletmecileri Odası, Gazeteciler Cemiyeti, Muhtarlar Derneği, Toplu Taşıma Kooperatif Başkanları ve Basın mensuplarının katılımıyla Trafikten sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı 2. Sınıf Emniyet Müdürü Mehmet Diyaaddin ÖZER başkanlığında 28.12.2018 Tarihinde saat 14:30’da ilimiz Mersin Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda değerlendirme toplantısı yapılmıştır.

Bu toplantıda; Mersin Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşma Yönetmeliğinde (2018/56 sayılı UKOME kararı), Taşıtlarda aranacak şartlar. Sürücülerde aranacak şartlar.

2918 sayılı K.T.K. ve bağlı Yönetmeliği, Yolcu indir bindir kurallarına riayet etmemek, Fazla Yolcu, Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak, Seyir halinde Cep telefonu kullanmak, Emniyet Kemeri vb. Her yerde denetim algısını “Algılanan Yakalanma Riski Duygusunu” en üst seviyeye çıkartabilmek için sivil denetimlere ağırlık verileceğine dair bilgilendirme yapılmıştı.

İlimiz merkezinde, son (5) ay içerisinde toplu taşıma araçlarına yönelik  trafik kural ihlalleri ile ilgili yapılan denetimlerde; 3900 araç toplu taşıma aracı kontrol edilmiş kusurlu görülen 1663 araç sürücüsüne KTK ilgili maddeleri gereğince 208.451,00 Tl trafik idari para cezası tatbik edilmiştir. Forum AVM, Yaşat duraklar vb gibi halkımızın yoğun olarak bulunduğu yerlerde  gerek yol kullanıcılarının gerekse bölge esnafının yapılan denetimlerle ilgili memnuniyetleri gözlemlenmiştir. Toplu taşıma araçlarına yönelik Trafik denetleme şube Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler önümüzdeki günlerde de  devam edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
KENTİN 20 YILI…

KENTİN 20 YILI…

17 Eylül 2019, KENTİN 20 YILI… için yorumlar kapalı
Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor

Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor

17 Eylül 2019, Büyükşehir, yetenekli müzisyenlere ücretsiz imkan sağlıyor için yorumlar kapalı
AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI

AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI

17 Eylül 2019, AHİLİK KÜLTÜR HAFTASI için yorumlar kapalı
12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı

12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı

17 Eylül 2019, 12 gemiye 14,5 milyon lira idari yaptırım uygulandı için yorumlar kapalı
Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı

Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı

17 Eylül 2019, Sokakta Temizlik Var’ projesi başladı için yorumlar kapalı