Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BAŞKAN SEÇER MECLİS’TEN BORÇLANMA YETKİSİ İSTEDİ

BAŞKAN SEÇER MECLİS’TEN BORÇLANMA YETKİSİ İSTEDİ

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs Ayı Toplantısı’nın 1. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantının en önemli konusu ise Başkan Seçer’in meclis üyelerinden borçlanma yetkisi istemesiydi.

Başkan Seçer’e İller Bankası veya ticari bankalardan 349.500.000,00 TL’ye kadar kredi kullanması konusunda yetki verilmesi ile ilgili teklif, oy birliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderildi.

“Sizlerin desteğine, samimiyetine, güvenine ihtiyacım var”

Mersin’e hizmet edebilmek, yarım kalan yatırımları devam ettirebilmek ve mevcut borçları ödeyebilmek için kendisine borçlanma yetkisi verilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin paraya ihtiyacı olduğunu söyledi. Seçer, “Benim sizlerin desteğine, samimiyetine, güvenine ihtiyacım var. Borçların ödenebilmesi, çarkın dönmesi için bir yerlerden kaynak bulmam lazım. Bankaların bize kredi vermeleri için siz değerli meclis üyelerimizin bizlere yetki vermesi lazım. 349.500.000,00 TL 2019 bütçesine konulan rakam. Elbette ki bu rakamın tamamını yasal olarak ta borçlanma imkânımız yok. Bu miktarın üzerine çıkmak istersek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının iznine tabi oluyoruz” şeklinde konuştu.

Borçlanma yetkisi sonrasında gelecek paranın Mersin piyasasını canlandıracağını ifade eden Başkan Seçer, “Bu paralar bankalardan alındığı gibi direkt mersin piyasasına, ekonomisine gidecek. Tamamına yakını piyasa borçlarımıza, esnaflarımıza aktarılacak”  diye belirtti.

“Büyükşehir Belediyesi’nin her kuruşunun hesabını sorarım”

Büyükşehir Belediyesi’nin geçmiş dönem yapılan harcamalarına yönelik inceleme yaptırılıp, yaptırılmayacağı konusunda yinelenen soruya Başkan Seçer, “Büyükşehir Belediyesi’nin her kuruşunun hesabını sorarım. Kendi adıma değil, halk adına yaparım” dedi.

Şeffaf bir belediyecilik anlayışı güttüklerini ve meclis toplantılarını tüm vatandaşlar tarafından canlı bir şekilde izlenmesini istediklerini sözlerine ekleyen Seçer konuşmasını,  “Ben bu meclis toplantılarımızın canlı izlenmesini talep ettim.  Uhulet ve suhuletle yapılan diyalog sayesinde aşılmayacak hiçbir engel olmadığını göstermeye çalışıyoruz. Mersin halkı da bunları izlesin istiyoruz” cümleleri ile sürdürdü.

Başkan Seçer’in Tasarruf Tedbirleri Meclise Taşındı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in tasarruf tedbirleri kapsamında almayı planladığı önlemler de Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde yerini aldı.

Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesine ait gayrimenkullerin kiraya verilmesi, kiracılara ödeme kolaylığının sağlanması ve Büyükşehir Belediyesine ait ticari işletmelerin işletme hakkının Büyükşehire bağlı şirketlere devredilmesi ile ilgili gündem maddeleri konuşuldu.

Büyükşehir Belediyesine ait 237 adet gayrimenkulün kiraya verilmesi, mevcut kiracıların kira bedellerini ödemesi konusunda yasal çerçeveler kapsamında ödeme kolaylığı yapılması konusu ilgili komisyonlara gönderildi.

Meclis toplantısında ayrıca Mersin Şehirlerarası Otobüs Terminali (MEŞOT) içerisinde ve Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki kafelerin işletme hakkının Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı şirketlere devredilmesi ve bu şirketlerce işletilmesi ile ilgili teklif Şirket Hesapları İnceleme Komisyonu ve Plan Bütçe Komisyonuna sevk edildi. Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Seçer, “Sadece MEŞOT’ta değil sahilde de bulunan 9 kafemiz var. Bunun şu anda dördünün yapı kullanım izni var. Bazı sıkıntılardan dolayı diğerlerini şu anda açamıyoruz ama kısa süre içerisinde onlardaki sıkıntıyı da gidereceğiz. Bunları tamamen Mersin Büyükşehir Belediyemizin şirketleri tarafından yönetilmesini istiyoruz” dedi.

“Endişeyle izliyorum”

Dilek ve temenniler konusunda Mersin gündeminden düşmeyen Balık çiftlikleri konusunda da bir değerlendirme yapan Seçer, “Balık çiftlikleri önemli bir konu ama bizim yetki alanımızda değil. Ruhsatları, lisansları vermek bizim yetki alanımız değil.  Keşke öyle bir yetkimiz olsaydı kriterlere uygun olmayanlara izin vermezdik. Ama merkezi yönetimin, ilgili kurum ve kuruluşların izniyle oluyor. Endişe ile izliyorum. Çok sayıda balık çiftliği kurulma çalışmaları var. Üretime karşı değilim. Çevre koşullarını, etrafa vereceği tahribatı hesaba katarak bu işlerin yapılmasını isteriz. Şu an ki tesisleşmeler ileri vadede bizim denizimizi kirletecek. Bu konuda toplumsal bir muhalefete ihtiyaç var. Bizim yapacağımız bir takım uygulamalarla önleyemeyebiliriz ama elimizden gelen gayreti gerçekleştirelim isterim. Bölgemiz turizm bölgesi ileride önemli sıkıntılar yaşayacağız” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması

Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması

18 Mayıs 2019, Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması için yorumlar kapalı
BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ

BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ

18 Mayıs 2019, BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ için yorumlar kapalı
50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ

50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ

17 Mayıs 2019, 50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ için yorumlar kapalı
‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi

‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi

17 Mayıs 2019, ‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi için yorumlar kapalı

Aranan 53 Şahıs Yakalandı

17 Mayıs 2019, Aranan 53 Şahıs Yakalandı için yorumlar kapalı
antalya evden eve nakliyat antalya nakliyat