Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Çamları kesip limon fidanı diktiler

Çamları kesip limon fidanı diktiler

Mersin’de eski Mezitli Mahallesi’nde yaklaşık bir yıl önce kesilen çam ağaçlarının yerine limon fidesi dikilmesi tepkilere neden oldu.

Mezitli Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, yaklaşık bir yıl önce eski Mezitli Mahallesi, otoban kuzeyinde bulunan Hazineye ait 15 dekara yakın alanda 30 yıllık çam, ardıç ve okaliptüsten oluşan 300 kadar ağaç kesilmiş, bölgeye limon bahçesi yapılmak istenmişti. Konuyla ilgili gelen ihbar üzerine olay yerine giderek ağaç katliamına tepki gösteren Mesitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Orman Bölge Müdürlüğünü göreve davet etmiş, Orman Bölge Müdürlüğü de gelen tepkiler üzerine ağaçların kesildiği bölgeyi dikenli tellerle çevirerek çam fidanları dikmişti.

Ancak bir süre sonra aynı vatandaşın, çevrilen dikenli telleri sökerek alana limon fidanları diktiği görüldü. Başkan Tarhan, eski Mezitli Mahallesi muhtarı ve bölge sakinleri, yaşanan olaya tepki gösterdi. Alanın yeniden orman arazisi haline getirilerek hizmete açılmasını talep etti.

Bölgede yaşayan vatandaşların daha önce yaşanan olumsuz örneklerden dolayı arazinin aynı şekilde talan edileceği söylemini yenileyen Başkan Tarhan, “Orman Bölge Müdürlüğümüzün tüm hassasiyetine karşın maalesef nereden güç aldığı anlaşılamayan vatandaş, bu kez yeni dikilen fidanları talan ederek alanı limon bahçesi haline getirdi. Burasının oldu bittiye getirileceğinden duyulan kaygı maalesef haklı çıktı. Ben öncelikle burada yaşayan vatandaşlardan başlayarak tüm halkımızın, sivil toplum kuruluşlarının ve resmi kurumların orman alanlarımıza sahip çıkmalarını istiyorum. Çevreci kuruluşlardan da orman alanlarımız için hassasiyet göstermesini bekliyoruz. Yaklaşık 300 ağacın kesildiği acı bir tabloyla karşımızda duran bu arazinin en azından talancılara bırakılmadan halkın yararına kullandırılmasını bekliyoruz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması

Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması

18 Mayıs 2019, Vali Su’dan 19 Mayıs Kutlaması için yorumlar kapalı
BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ

BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ

18 Mayıs 2019, BAŞKAN SEÇER’E BORÇLANMA YETKİSİ VERİLMEDİ için yorumlar kapalı
50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ

50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ

17 Mayıs 2019, 50 YILLIK YOL HASRETİ BİTTİ için yorumlar kapalı
‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi

‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi

17 Mayıs 2019, ‘Mutlu Yaşam Köyü’ tamamlanma aşamasına geldi için yorumlar kapalı

Aranan 53 Şahıs Yakalandı

17 Mayıs 2019, Aranan 53 Şahıs Yakalandı için yorumlar kapalı
antalya evden eve nakliyat antalya nakliyat