Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7127
  % -0,23
 • EURO
  6,3454
  % -0,31
 • ALTIN
  276,3609
  % -0,41
 • BIST
  95.522
  % -0,53
Muhtar kesilen para cezasının peşini bırakmadı

Muhtar kesilen para cezasının peşini bırakmadı

Sivas’ta kendisinden ölmüş bir kişinin kimlik belgelerini isteyen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) yazısına 3 günde cevap vermediği için 8 bin 235 lira para cezasına çaptırılan ve maaşına haciz konulan mahalle muhtarı açtığı davayı kazandı. Muhtar Mehmet Kimsesiz,”Yargıtay kararını verdi. Kesin olarak kazandım. Şuan onun mutluluğu içerisindeydim ama beni tam 3 yıldır perişan edip her şeyimi gasp ettiler.” dedi.

Sivas’ta 3 dönemdir Fatih Mahallesi muhtarlığı yapan evli, 5 çocuk babası Mehmet Kimsesiz’e 21 Eylül 2016 tarihinde SGK’dan yazı geldi. Gelen evrakta bir kişinin kimlik bilgileri istenirken 3 gün içinde cevaplanması gerektiği aksi takdirde para cezası verileceği belirtildi. Muhtar Kimsesiz ise eşinin ve kendisinin rahatsızlığı nedeniyle evrakı detaylı inceleyemedi. Hastanede ameliyat olduktan sonra görevine dönen Kimsesiz, SGK’dan gelen para cezası karşısında oldukça şaşırdı. Muhtar Kimsesiz’e 9 Ocak 2017 tarihinden gönderilen yazıda, daha önce gönderilen evraka cevap vermediği gerekçesiyle 8 bin 235 lira para cezası verildiği ifade edildi. Para cezası nedeniyle maaşına haciz konulan muhtar konuyu mahkemeye taşıdı. 2 yıl süren dava sonucu mahkeme muhtarı haklı buldu. Davayı kazanan muhtarın maaşından haciz işlemi kaldırılırken kesilen parası da SGK tarafından geri ödendi.

“2 sene maaş alamadım”

2016’da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bana bir evrak geldiğini ve evrakı inceleyecek zaman bulamadığını ifade eden Muhtar Mehmet Kimsesiz,”Yüzeysel olarak baktım. O sırada ben bir rahatsızlık geçirdim. Eşimde hastaydı. Beni de ameliyata gireceğim hastaneye yatırdılar. Ben ameliyata gireceğim anda bir telefon geldi SGK’dan belgeyi sordular. Bende konuyu araştırdığımı böyle bir kişinin kaydının olmadığını bu belgenin bana ait bir belge olmadığını Nüfus Müdürlüğü’nden alınması gerektiğini bildirdim. Şahsın belgesinin bizde olmadığı belli, bizde kaydı yok. Bu şahıs 12 sene olmuş öleli bunun üzerine ne kadar ısrar etmemize rağmen bunlar devletin kanunlarını kullanarak bana üç gün içinden belgeyi göndermedim diye 8 bin 235 lira ceza yazarak gönderdi. Bu belge bana ait bir belge değil, bunun muhatabı ben değilim. Nüfus Müdürlüğü ile alakalı bir mevzu oraya yazana kadar bana yazıp gönderiyorlar. 2 senedir doğru düzgün maaş almadım. Çocuklarımı perişan ettiler. Her şeyimi alt üst ettiler.” dedi.

“Mahkemeyi kazandım, adalet yerini buldu”

Mahkeme kararıyla suçsuz olduğunu anlatan Kimsesiz,”Ben suçluysam mahkeme bu kararı neden verdi? 2016’dan bugüne kadar mücadele veriyorum. Kesin olarak Yargıtay’da kararını verdi. Kesin olarak kazandım. Şuan onun mutluluğu içerisindeydim ama beni tam 3 yıldır perişan edip her şeyimi gasp ettiler. Bana tekrar 8 bin lira civarında bir parayı geri ödediler. Yaklaşık 15 bin liraya yakında para ödedim. Bu kurum bana zulüm etti ama şuanda mahkemeyi kazandım. Adalet yerini buldum. Bir daha böyle bir haksızlık yapmasınlar. Suçu olmayan bir insanın üzerine suç atmasınlar.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
DOSYALARDAN NE ÇIKAR?

DOSYALARDAN NE ÇIKAR?

21 Ağustos 2019, DOSYALARDAN NE ÇIKAR? için yorumlar kapalı
Yenişehir’e Kıbrıs’tan kardeş şehir

Yenişehir’e Kıbrıs’tan kardeş şehir

21 Ağustos 2019, Yenişehir’e Kıbrıs’tan kardeş şehir için yorumlar kapalı
Başkan Tarhan, vatandaşlarla bir araya geldi

Başkan Tarhan, vatandaşlarla bir araya geldi

21 Ağustos 2019, Başkan Tarhan, vatandaşlarla bir araya geldi için yorumlar kapalı
Toroslar Belediyesi, ilçe genelinde çalışmalarını sürdürüyor

Toroslar Belediyesi, ilçe genelinde çalışmalarını sürdürüyor

21 Ağustos 2019, Toroslar Belediyesi, ilçe genelinde çalışmalarını sürdürüyor için yorumlar kapalı
3. OSB’de inceleme

3. OSB’de inceleme

21 Ağustos 2019, 3. OSB’de inceleme için yorumlar kapalı