Özdemir:”Hedefimiz üretim hacmimizi artırmak, rekabetçi gücümüzü geliştirmektir”

Özdemir:”Hedefimiz üretim hacmimizi artırmak, rekabetçi gücümüzü geliştirmektir”

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, “Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması” Toplantısına İlişkin Değerlendirmelerde bulundu.

Özdemir şunları kaydetti:

2006 yılında yürürlüğe giren tarım kanunu çerçevesinde kurulan ve Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olan dokuz ürün konseyi, 28 Haziran 2024 tarihinde ilk kez ortak bir toplantı ile Mersin’de bir araya geldi. Tarım sektörümüz açısından büyük bir öneme sahip olan ve 18 yıllık süre zarfında ilk kez gerçekleştirilen bu toplantı, Sayın Bakanımız İbrahim Yumaklı döneminde düzenlendi.

Borsamızın ev sahipliğinde, Güvenilir Ürün Platformu iş birliği ile ve Sayın Bakanımız İbrahim Yumaklı’nın teşrifleriyle Mersin’de gerçekleşen bu toplantıya, tarım sektörümüzün tüm bileşenleri eksiksiz katılım sağladı. Programda Ulusal Hububat Konseyi, Ulusal Çay Konseyi, Ulusal Fındık Konseyi, Ulusal Süt Konseyi, Ulusal Turunçgil Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ulusal Kırmızı Et Konseyi, Ulusal Pamuk Konseyi, Ulusal Baklagil Konseyi başkanları, başkan yardımcıları ve genel sekreterleri hazır bulundu.

Her bir konseyin başkanı, Sayın Bakanımıza ayrı ayrı sunumlar yaparak ürün gruplarının mevcut durumunu, yaşanan sıkıntıları, çözüm önerilerini ve geleceğe yönelik beklentilerini iletti. Sayın Bakanımız tüm sunumları büyük bir titizlikle dinleyerek, sorunların aşılması hususunda Bakanlık tarafından atılması planlanan adımları ve görüşlerini paylaştı. Ayrıca, katılımcıların yönelttiği soruları tek tek cevaplayarak, Bakanlığımızın sorunlarımıza olan hassasiyetini ortaya koydu.

Sayın Bakanımız, bu tür toplantıların Bakanlık ile ürün konseyleri arasındaki koordinasyonu ve istişare ortamını güçlendirdiğini belirterek, tarımda belirlenen hedeflere ulaşılmasına önemli katkılar sunduğunu vurguladı. “Asıl önemli olan yarındır. Yarınları konuşacağız bu toplantılarda.” ifadesiyle, bu buluşmaların dört ayda bir düzenli olarak yapılmasına karar verdi.

Ürün konseylerimizde; üretici, tüccar, ihracatçı, ithalatçı, sanayici, ziraat odaları, ticaret odaları, ticaret borsaları, ihracatçı birlikleri, Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, TÜİK, TSE, araştırma enstitüleri ve üniversitelerimiz gibi sektörün her dinamiği yer alıyor.

Konseylerimiz, kendi konularında bilgili, donanımlı, tecrübeli ve sektörün ihtiyaçlarını en iyi bilen kişilerden oluşuyor. Alanlarında uzmanlaşmış bu kişiler ve konseylerimiz, tarımda arzu ettiğimiz dönüşümün sağlanması açısından Bakanlığımız için bulunmaz bir kaynaktır. Hizmet aşkı ile yanıp tutuşan bizleri, Bakanlığımızın birer fahri danışman, fikir üretme ve çözüm geliştirme mekanizmasının bir parçası olarak görmesini arzu ediyoruz.

“Geleceği Birlikte Üretelim” temasıyla yola çıktığımız ve tarım kanununun hayata geçtiği 2006 yılından itibaren ilk kez, tarımın kalbinin attığı, sektörün lider illerinden Mersin’imizde düzenlenen Ürün Konseyleri Buluşması’na ev sahipliği yapmanın ve böylece bir ilki başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz, Bakanlığımızla güçlü bir diyalog halinde ve sektörün tüm bileşenleri ile uyum içinde çalışarak, başta stratejik ürün gruplarımız olmak üzere üretim hacmimizi ve yeterliliğimizi artırmak, tarımda rekabetçi gücümüzü geliştirmektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır