TARİHİ KIZ KALESİ’NDE TANITIM ETKİNLİĞİ

TARİHİ KIZ KALESİ’NDE TANITIM ETKİNLİĞİ

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi ile birlikte; Mersin İlimizin turizmine ve tanıtımına katkı yapmak amacıyla Mersin Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı işbirliğinde koordine edilen program kapsamında İlimize gelen heyet ile birlikte Erdemli İlçesi’nde bulunan Mersin’in simgesi tarihi Kız Kalesi’nde tanıtım etkinliğine katıldı.

Projede kapsamında İlimize gelen sosyal medya içerik üreticisi tanıtım heyeti, tarihi yapıları, antik şehirleri, doğal alanları, doğal varlıkları, koyları, mavi bayraklı plajları, zengin mutfağı, yürüyüş rotaları hakkında bilgiler aldı, keşifler yaparak yerli ve yabacı turistleri İlimize davet etti.

Vali Pehlivan ve beraberindeki heyet Kız Kalesi’nde yürütülen çalışmalar hakkında Korykos Kazı Çalışmaları Başkanı Doç. Dr. Şener Yıldırım’dan bilgiler aldı.

İlklerin yaşandığı tanıtım etkinliğinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosunda Şef Yardımcısı ve Kanun sanatçısı olarak görev yapmakta olan Ahmet Baran müzik dinletisi gerçekleştirdi. Valimiz Ali Hamza Pehlivan da Mersinli Karacaoğlan’ın “Ela Gözlüm” şarkısına eşlik etti. Vali Pehlivan, ”Karacaoğlan 1600’lü yılların başında Toroslar’ın eteklerinde dünyaya gelmiş. Çukurova’da, Toroslarda ayak basmadığı yer kalmamış. Sayısız güfte yazmış, şiirler söylemiş bir değerimiz,halk şairimizdir. Mersin’imizin simge tarihi eserlerinden biri olan Kız Kalesi’ni müzikle buluşturmak, bu vesileyle Karacaoğlan’ı güfteleriyle hatırlamak çok anlamlı oldu.”

Etkinlik kapsamında Kız Kalesi’nde bir ilk daha gerçekleşti, tantuni pişirildi ve ziyaretçilere ikram edildi. Vali Pehlivan, İlimizin tescilli yiyeceği olan tantuni tezgahının başına geçerek tantuni ustasına tantuni yapımında nezaret etti, misafirlere ikramda bulundu.

Vali Pehlivan, Kız Kalesi’ndeki etkinlikte basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamasında; “Mersin’imizin dört bir yanının sayısız tarihi, doğal varlıklarla dolu olduğunu her vesileyle dile getiriyoruz. Kız Kalesi de İlimizin sembol tarihi eserlerinden birisidir. Ada üzerinde kurulu olan bu yapı, Korykos Antik Kenti sınırları içerisinde yer alıyor. Bu antik kent Unesco Dünya Kültür Mirası geçici listesinde bulunuyor.

Dünya Kültür Mirası geçici listesinde İlimizden 4 varlık var. Bunlar; Tarsus İlçesinde bulunan St. Paul Kuyusu ve çevresi, şu anda içinde bulunduğumuz Korykos Antik Kenti, Mut İlçemizde bulunan Alahan Manastırı ve Anamur İlçesinde bulunan Mamure Kalesi’dir. Bu eserlerimize diğer bütün varlıklarımızla birlikte dikkat çekmek, her geçen gün çok daha fazla ziyaretçi ve turist tarafından ziyaret edilmesini sağlamak için çeşitli faaliyetler ve tanıtım etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

Unesco geçici miras listesinde olan varlıklarımızın kalıcı listeye alınmasıyla ilgili de gayretlerimiz var. İlerleyen yıllarda, Kültür ve Turizm Bakanlığımız’ın himaye ve destekleriyle öncelikle geçici listede olanların kalıcı listeye alınması ve devamında da İlimizde çok sayıda var olan diğer tarihi noktalarımızı, varlıklarımızı da öncelikle geçici listeye ve sonrasında kalıcı listeye aldırmak gibi bir hedefimiz var.

İlimizde, tarihi ve doğal güzelliklerimizden her vesile ile bahsediyoruz. Bunun yanında tescilli yapılarımız da bulunmaktadır. 926 tescilli antik ve tarihi değeri olan eserimizle beraber 1.642 de tescilli tarihi yapımız var.

İlimizin gastronomi alanındaki sembol ürünlerinden tantuni’yi burada, Kız Kalesi’nde ustalarımız yaptı ve misafirlere ikram etti. İlimizin aynı zamanda bir gastronomi şehri olduğunu ifade etmek isterim. Mersin’imizin 30’a yakın tescilli gıda ürünü, yemeği ve tarımsal ürünü var. Tantuni de bunlar içerisinde sembol olmuş, Mersin’imize mal olmuş, en çok bilinen ürünlerden bir tanesidir.

Kız Kalesi ‘nde; bir yandan müzikle tarihi buluşturduk, bir yandan da gastronomi ile  mutfak ile tarihi buluşturmuş olduk. Burası her yıl, binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. İlimizin genel olarak, diğer ören yerleriyle beraber her geçen gün ziyaretçi sayısı artıyor. 11 ören yerimiz var. 11 de müzemiz var. Buralara binlerce ziyaretçi geliyor. 605 otelimiz de 45 bine yakın yatağımız var. Buralarda da yıldan yıla ziyaretçi sayısı artıyor.

Bu vesileyle Mersinimize, hem ülkemizdeki 81 vilayette yaşayan vatandaşlarımızı hem de yurt dışından turistleri davet ediyoruz. Mersin’e gelsinler ve bu sayısız tarihi eserleri yakından görsünler, tanısınlar. Bir yandan da deniziyle, güneşiyle, mavi bayraklı plajlarıyla, doğal güzellikleriyle, toplam yüz ölçümünün %53’ünü kaplayan orman varlığıyla, tabiat varlıklarıyla dolu bu güzellikleri çok daha fazla turistin görmesini, gezmesini, tanımasını istiyoruz.

İlimizin diğer sektörlerde olduğu gibi, turizm alanında gelişim çıtasını daha da yukarılara çıkarmak için tanıtım faaliyetlerimiz bundan sonra da devam edecek. Bugün Kız Kalesindeydik. Kız Kalesi’nden bütün Türkiye’yi ve dünyayı selamlıyor ve bütün tarih meraklısı, doğa meraklısı insanları, Mersin’imize ve Mersin’imize geldiklerinde de Korykos Antik Kenti’ne ve Kız Kalesi ‘ne davet ediyoruz.” dedi.

Programa; Vali Yardımcısı Adem Yılmaz, Erdemli Kaymakamı Aydın Tetikoğlu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, TGA (Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı) Temsilcileri Yakup Demir, Hasan Tahsin Karali, Nurullah Karali, Korykos Kazı Başkanı Doç. Dr. Şener Yıldırım ve sosyal medya içerik üreticisi çok sayıda misafir katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır