Vali Pehlivan, Şehit aileleri ve Gazileri ağırladı

Vali Pehlivan, Şehit aileleri ve Gazileri ağırladı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi ile birlikte Cumhuriyetimizin ilan edilişinin 100. yıldönümü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle; Şehit ailelerini ve gazilerimizi Sahil Güvenlik Bölge Komutanlığımıza ait yüzde yüz yerli ve milli üretim olan TCSG Yaşam Gemisinde ağırladı.

Vali Ali Hamza Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan, programda masaları tek tek dolaşarak misafirleriyle yakından ilgilendi, hasbihalde bulundu.

Vali Pehlivan, günün anlam ve önemine yönelik yaptığı konuşmasında; “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladığımız bugün vesilesiyle sizlerle bir araya gelmenin onurunu, gururunu, mutluluğunu yaşıyoruz. Öncelikle davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz, şerefler verdiniz. 

Türkiye Cumhuriyeti olarak büyük bir aileyiz. Bu aile içerisinde her daim zihnimizde ve gönlümüzde yaşattığımız aziz şehitlerimizin ailelerinin müstesna bir yeri var. Aynı şekilde şehitlerimizin yol arkadaşı olan, birlikte vatan savunmasında omuz omuza görev alan gazilerimizin de müstesna bir yeri var. Bunun içindir ki sizlerle bütün şehit ailelerimizle, bütün gazilerimizle ve aileleriyle bir araya geldiğimizde ayrı bir heyecan ve büyük bir gurur duyuyoruz. Çünkü sizler, bizlere, aziz şehitlerimizin hatırası olarak devletimize, milletimize emanetsiniz. Sizleri görünce, uzun tarih yolculuğumuz boyunca vatana, vatan toprağında yatan aziz şehitlerimizi hatırlıyoruz. 

Kurtuluş Savaşı yıllarını hatırlıyor,hatırlatıyoruz. O yıllar zorlu ve meşakkatli yıllardı. Ecdadımızın imkansızlıklar içerisinde yedi düvele karşı mücadele ettiği yıllardı. Dünyaya 600 yıl hükmetmiş tarihte milletimizin kurduğu en büyük devletlerden olan Osmanlı Devletinin bitap düşmesini fırsat bilip üzerine düşman devletler, yıkıcı planlarını uygulamak için harekete geçtiler ve bizi ellerinde bulunan imkanlarıyla diz çöktürmeye çalıştılar. Ülkemizin, devletimizin, milletimizin imkanı, belki azalmıştı ama imanı asla azalmamıştı. Ecdadımızdaki iman, inanç, kararlılık, imkanı olan düşmanlara galip geldi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Samsun’da yakılan kurtuluş meşalesi bütün Anadolu’yu sardı ve yurdun dört bir tarafında başlattığı bağımsızlık mücadeleleri neticesinde Kurtuluş Savaşı büyük bir zaferle sonuçlandı, kazanıldı ve Cumhuriyetimiz, Türkiye Cumhuriyetimiz ilan edildi. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanlığımızın forsunda 16 yıldız var. Oraya eklenen en son yıldız olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet var olacağına inanıyoruz. Cumhuriyetimize, devletimize, bayrağımıza, ezanımıza, milli ve manevi değerlerimize dört elle sarılıyoruz ve sarılmaya devam edeceğiz. Bu sayede yeni adım attığımız yeni yüzyılımıza, 2. yüzyılımıza, Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle “Türkiye Yüzyılına” girerken bu yolda da en güçlü şekilde hep beraber ilerleyeceğiz. Şunu asla unutmayacağız. Bugünümüz var ise işte dün geçmişte 100 yıl önce verilen mücadeleler sayesinde var. Bugün bu zorlu coğrafyada dimdik ayakta durabiliyorsak bunun, aziz şehitlerimizin, gazilerimizin sayesinde olduğunu asla unutmuyoruz. Onların paha biçilmez katkıları, emekleri, alın terleri, canları ve kanları var. 

Köklü milletimizin, devletimizin yüzlerce yıl, binlerce yıl geçmişe sahip devletimizin bugün ve gelecekte var olmasının teminatı işte verilen bu mücadeleler,şehitlerimiz,gazilerimiz sayesindedir. O yüzden sizlerle bir araya gelince duygularımızın derinleşmesi bundandır. Birlik, beraberlik içerisinde nice 100 yıllar kutlamayı diliyorum. Nice yüzyıllar temennisiyle, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü içten en iyi dileklerimle kutluyor; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadele kahramanlarımızı, kanları ve canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz Şehitlerimizi, Gazilerimizi saygıyla, rahmetle yad ediyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!
İkinci yüzyılımız, Türkiye Yüzyılımız hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Şehit aileleri ve gazilerimizle bir araya gelinen programa; Akdeniz Bölge Ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğg. Ercan Atasoy, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğa. Oğuz Bavbek, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimler Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer ve Şehit aileleri ile Gazilerimiz ve aileleri katıldı.

Vali Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi ile Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek ve eşi Yasemin Bavbek; programın sonunda misafirlerini, katılımlarından dolayı teşekkür ederek uğurladı.

Program, günün anısına toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır