Vali Pehlivan, “Akdeniz Sahil Yolunda, 16 Tünel, 8 Viyadük Tamamlandı”

Vali Pehlivan, “Akdeniz Sahil Yolunda, 16 Tünel, 8 Viyadük Tamamlandı”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında yapımına başlanan Anamur İlçesi Melleç (Demirören) – Kaledran (Anıtlı) arası yol yapım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.


Vali Pehlivan, Anamur İlçesinin Demirören Mahallesinde bulunan şantiye alanında yapılan toplantının ardından çalışmaları yerinde inceledi. Vali Pehlivan, yapmış olduğu açıklamasında; “Geçtiğimiz yıl Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız Karayolları Genel Müdürlüğümüz tarafından Akdeniz Sahil Yolu Projesi kapsamında ihalesi yapılan Melleç (Demirören)-Kaledran (Anıtlı), mahalleleri arasındaki güzergahı kapsayan karayolu inşaat alanında incelemeler yapmak üzere Anamur İlçemize geldik. Biraz önce şantiyede Karayolları Bölge Müdürümüz, süreçle ilgili gelişmeleri ve gelinen son durumu paylaştı. 


Akdeniz Sahil Yolu Projesi, sadece İlimizin ve bölgemizin değil, ülkemizin en büyük karayolu projelerinden birisidir. Mersin-Antalya arası yaklaşık 500 kilometre uzunluğunda bir güzergaha sahiptir. Bu yol güzergahının 264 kilometresi Mersin İlimiz sınırları içerisinde bulunuyor. Akdeniz Sahil Yolu Projesiyle toplamda 28 tünel, 17 viyadük projesi bulunmaktadır. Bugüne kadar 28 tünelin 16’sı tamamlanmış durumdadır. 17 viyadüğün ise 8’i tamamlanmış ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş durumdadır. Bu güzergahta toplamda 203 kilometreye varan uzunlukta duble yol bitirilmiş ve vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur. 


Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve bundan sonra devam edecek çalışmalarla birlikte toplamda 264 km olan yol uzunluğu 36 kilometre kısalmak suretiyle 228 km’ye düşecek. Bu da yolun, zamandan tasarruf anlamında 110 dakika kısalması anlamına gelecektir. 


Bu proje kapsamında geçtiğimiz yıl ihalesi yapılan ve yılın ikinci yarısında şantiyesinin kurulması ile çalışılmaya başlanılan ve şu anda şantiye alanında olduğumuz Melleç-Kaledran arasındaki yol da toplamda 11,4 kilometre uzunluğunda ağırlıklı olarak tünel ve viyadüklerden oluşuyor. Nitekim, toplam 6 tünel ve 7 viyadük ki bu tüneller ve yollar hepsi bölünmüş yol olarak inşa ediliyor. 


Şu anda T1 tünelinde tünel portalı ve kazı destek çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiş durumdadır. T2 tünelinde de tünel portalı ve kazı destek çalışmaları ise devam ediyor ve çalışmaların gidişatında herhangi bir aksilik, olumsuzluk yoktur. İlgili kurumlarla da gerekli koordinasyon sağlanarak iş birliği içerisinde çalışmalar devam etmektedir. Akdeniz Sahil Yolu tamamlandığında, geçmişte seyahatlerin 10-12 saat civarında sürdüğü bu yol neredeyse 3’te 1 oranında kısalacak ve hem zamandan hem yakıttan tasarruf elde edileceği gibi daha seri, daha hızlı, daha konforlu bir seyahat durumu söz konusu olacaktır. Bugüne kadar bitirilen çalışmalar da bunu büyük ölçüde sağlamış durumdadır. 
Bu aks, aynı zamanda lojistik, sanayi ve turizm sektörleri açısından da çok önemlidir. Bu yolun konforunun artması ve altyapı üstyapısıyla trafik güvenliğine çok daha uygun hale gelmesiyle hem sanayiye hem lojistik sektörüne hem de turizm sektörüne olumlu katkılar sağladı. Devam eden çalışmaların bitmesiyle birlikte çok daha fazla katkılar sağlayacaktır. 


Bu projeyi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız Karayolları Genel Müdürlüğümüz ve Bölge Müdürlüğümüz olmak üzere Mersin Valiliği olarak ilgili kurum, kuruluşlarımızla birlikte yakından takip ediyoruz. Zaman zaman da bugün olduğu gibi sahada incelemeler yaparak son durumunu da hep birlikte gözden geçiriyoruz.  Bu yolun tamamlanan kısımlarının bütün vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.


Programa, Anamur Kaymakamı Bilal Bozdemir, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, Karayolları 5. Bölge Müdürü İlhan Aytekin, Orman Bölge Müdürü Mustafa Yalçın ve yüklenici firma yetkilileri katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır