Türkiye ve Mersin de gelişen olaylardan anında haberdar olabilirsiniz. Yeni haberler için sayfayı yenileyin.

 • DOLAR
  5,3242
  % 0,11
 • EURO
  6,0392
  % -0,03
 • ALTIN
  227,5462
  % 0,37
 • BIST
  103.186
  % 0,67
Isparta’daki 3.Bilim Şenliği’nde Doç.Dr.Lokman Kuzu ile uzay serüveni

Isparta’daki 3.Bilim Şenliği’nde Doç.Dr.Lokman Kuzu ile uzay serüveni

TÜBİTAK Uzay Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, Ispartalı genç dehalarla buluştu. Bilim ve teknoloji alanında farkındalık oluşturmak amacıyla Isparta Valiliği himayesinde, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destekleriyle hazırlanan Isparta 3. Bilim Şenliği kapsamında Doç. Dr. Lokman Kuzu, SDÜ’nün onur konuğu oldu.

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan Isparta İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ahmet Yıldırım, bilim temelli etkinliklerde yer almayı önemsediklerini ve 3. Bilim Şenliği’ni markalaştırma gayreti içerisinde olduklarını belirtti. Yıldırım, şenliğin düzenlemesine katkı sağlayan SDÜ yönetimi ile fakültelerdeki ev sahipliklerinden dolayı ISUBÜ yönetimine teşekkürlerini iletti.

Kuzu: “Başarısız olmaktan korkmayın, pes etmeyin, çok çalışın”

Katılımcılara “Uydu Nedir?” sorusunu yönelterek konuşmasına başlayan TÜBİTAK Uzay Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Lokman Kuzu, her uydunun özel bir görevi yerine getirmek için tasarlandığını ve fırlatıldığını vurguladı.

“Uydu tipleri” hakkında bilgi veren Kuzu, kullanım alanlarını “Haberleşme, Media, TV”, “Felaket Takibi”, “Haritalama”, “Hava Durumu Takibi” olarak sıraladı ve uyduların hiçbir zaman sistemin büyük bir kısmını kapsamadığını sözlerine ekledi.

Uyduların çalışma şartlarından bahseden Kuzu, “Uzayda tahmin etmek, bilmek önemli” diyerek uzay yolculuğunda çıkabilecek aksaklıkları gidermek adına gerekli hazırlıkların yapılması gerektiğini söyledi. İnsanoğlunun uzay serüvenine değinen Kuzu, Dünya’da ilk uydunun uzaya fırlatılışının 1957 yılında Sputnik-1 ile başladığını ilk GPS fikrinin de bu şekilde doğduğunu; Türkiye’de ise 1994 yılında TÜRKSAT 1B’nin başarıyla yörüngeye girdiğini belirtti. BİLSAT, RASAT, GÖKTÜRK II, İMECE Uydu Alt Sistemleri Geliştirme Projesi, HALE Etkili İtki Motoru Geliştirme Projelerinden bahseden Kuzu, TÜRKSAT 6A’nın ülke için önemine değindi.

Kuzu son olarak NASA’nın uydu kazası üzerinden verdiği örnekle şu mesaja yer verdi; “Başarısız olmaktan korkmayın, pes etmeyin, çok çalışın. Thomas Edison’un da dediği gibi “Dahiliğin yüzde 1’i ilham, gerisi alın teridir.”

Doç. Dr. Lokman Kuzu ayrıca, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’yı da makamında ziyaret ederek, 3. Bilim Şenliği kapsamında açılan atölyeler ile üniversitenin bazı birimlerini gezdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yılın ilk çağla hasadı Silifke’de yapıldı

Yılın ilk çağla hasadı Silifke’de yapıldı

23 Şubat 2019, Yılın ilk çağla hasadı Silifke’de yapıldı için yorumlar kapalı
Mersin’de işçi minibüsü kaza yaptı: 1 ölü, 15 yaralı

Mersin’de işçi minibüsü kaza yaptı: 1 ölü, 15 yaralı

23 Şubat 2019, Mersin’de işçi minibüsü kaza yaptı: 1 ölü, 15 yaralı için yorumlar kapalı
Bakan Koca, Şehir Hastanesi’nde hastaları ziyaret etti

Bakan Koca, Şehir Hastanesi’nde hastaları ziyaret etti

22 Şubat 2019, Bakan Koca, Şehir Hastanesi’nde hastaları ziyaret etti için yorumlar kapalı
Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi

Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi

22 Şubat 2019, Kocamaz’ın DP’den adaylık başvurusu kabul edildi için yorumlar kapalı
Mersin’de aranan 136 kişi yakalandı

Mersin’de aranan 136 kişi yakalandı

22 Şubat 2019, Mersin’de aranan 136 kişi yakalandı için yorumlar kapalı