Türkiye ve Mersin de gelişen olaylardan anında haberdar olabilirsiniz. Yeni haberler için sayfayı yenileyin.

 • DOLAR
  5,3479
  % -0,44
 • EURO
  6,0832
  % -0,24
 • ALTIN
  214,8085
  % 0,24
 • BIST
  91.074,11
  % 1,24
Çukurova Havalimanı’nda şimdi de istimlak şoku

Çukurova Havalimanı’nda şimdi de istimlak şoku

Çukurova Havalimanı’nda şimdide istimlak şoku yaşanıyor. Çiftçilerden 7 yıl sonra dönüm başına 3 bin TL geri ödeme istendi!

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, TBMM Genel Kurulu’nda; Mersin’in Tarsus ilçesinde yapılmak istenen ancak inşaatı duran Uluslararası Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili istimlak edilen tarım arazilerini gündeme getirdi. Baki Şimşek konuyla ilgili şu sözleri söyledi; “Mersin Tarsus Çukurova havalimanıyla ilgili yaklaşık 7 yıl önce kamulaştırma yapılmış, Çukurova’nın göbeğinde yaklaşık 4 bin dönüm tarım arazisi Devlet Hava Meydanları tarafından istimlak edilmiştir. Vatandaşlara  dönüm başı bir miktar para ödenmiş, daha sonra bilirkişi raporlarına devlet hava meydanları itiraz etmiştir. Aradan 7 yıl geçtikten sonra çiftçilerden, ‘sizlere fazla para ödenmiş’ denilerek, dönüm başına 3 bin TL para istenmektedir. Çiftçiler bu paranın bir kısmıyla çocuklarına düğün yapmışlar, ev almışlar, araba almışlar ve ya borçlarını ödemişlerdir. 7 yıl sonra hiçbir çiftinin bu parayı ödeyecek durumu yoktur. Bugün bölgede tarım arazisinin dönümü 3 bin TL civarındadır. Çiftçiler şunu istiyor; ‘madem bizim arazilerimize ödediğiniz parayı geri istiyorsunuz, siz de bizim tarlamızı, toprağımızı geri verin, biz de sizin paranızı geri verelim’.

Devletin bu yanlıştan dönmesini istiyoruz, çünkü gübrenin çuvalı 50 liradan 100 liraya çıkmış olup çiftinin alım gücü güç duruma düşmüştür. Çiftinin bu bedeli ödemeye durumu yoktur“ ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM