Türkiye ve Mersin de gelişen olaylardan anında haberdar olabilirsiniz. Yeni haberler için sayfayı yenileyin.

 • DOLAR
  5,3537
  % -0,33
 • EURO
  6,0907
  % -0,11
 • ALTIN
  215,0180
  % 0,26
 • BIST
  91.074,11
  % 1,24
AYNALIGÖL’E YOĞUN İLGİ

AYNALIGÖL’E YOĞUN İLGİ

Mersin’in Aydıncık İlçesi sınırları içerisinde yer alan Aynalıgöl (Gilindire) Mağarası, Kurban Bayramı tatilinde yine ziyaretçi akınına uğradı.

Serkan Tultak /

Dünyanın 8. harikası olarak gösterilen Aynalıgöl Mağarası, binlerce yıllık izleri taşıyan sarkıtlar ve zorlu parkurun sonunda yer alan büyük gölü ile görenleri hayran bırakmaya devam ediyor. Toplam uzunluğu 555 metre olan mağaranın içi, her türden damlataş oluşumları, sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları, akma taşlar, mağara iğnesi ile kaplı… Dev boyutlara ulaşan ve görünümleri son derece güzel olan bu damlataşlar, genişliği yer yer 100, tavan yüksekliği 18 metreye ulaşan ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırmıştır. Gilindire Mağarası’nın sonunda genişliği 18–30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 35–40, derinliği 5–47 metre olan büyük göl bulunmaktadır. Bu gölde hiçbir canlının yaşamadığını da dip not olarak verelim.

YETKİLİLER, SU OLMADAN MAĞARAYA GİRİŞ İZNİ VERMİYOR

Uzun tatili fırsat bilerek Mersin sahillerine gelen yerli turistlerin, görmek için akın akın geldiği Aynalıgöl Mağarası zor bir coğrafyada yer aldığı gibi, yetkililer, sağlık sorunları olanları inmemesi, diğer vatandaşları ise yanlarına su almadan gitmemeleri konusunda uyarıyorlar.

SOSYAL DONATI AZ, FİYATLAR FAHİŞ!

Giriş ücreti 5 TL olan bu mağaranın, etrafında yeterli sosyal donatının yer almaması, mevcut kafenin de yüksek fiyatlardan satış yapması, ziyaretçilerin şikayetlerine yol açarken, Aynalıgöl Mağarası her şeye rağmen dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM