Türkiye ve Mersin de gelişen olaylardan anında haberdar olabilirsiniz. Yeni haberler için sayfayı yenileyin.

 • DOLAR
  5,3365
  % 0,34
 • EURO
  6,0535
  % 0,21
 • ALTIN
  227,0858
  % -0,01
 • BIST
  103.213
  % 0,70
Balık çiftliklerine Büyükşehir Belediyesi de karşı olduğunu açıkladı

Balık çiftliklerine Büyükşehir Belediyesi de karşı olduğunu açıkladı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos Ayı Toplantısı’nın 2. Birleşimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 1 ve komisyon raporlarına ait 21 olmak üzere toplam 22 madde görüşüldü.

“Yapılan incelemelerde bunun bir hacker olayı olduğu tespit ediliyor”

Komisyonlardan ve birimlerden gelen konuların görüşülmesinin ardından dilek ve temenniler bölümünde konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bugün sabaha karşı 04.00 ile 04.30 saatleri arasında MERSİN153 kullanıcı adıyla vatandaşlara SMS atarak yasa dışı terör örgütü propagandası yapan grubun ve söz konusu propaganda içerikli SMS’in Mersin Büyükşehir Belediyesi ile bir ilgili olmadığını belirtti. Başkan Kocamaz konuşmasında, “Bugün zannediyorum bazı arkadaşlarımızın telefonlarına bir siber hain saldırı ile ilgili mesajlar gelmiş olabilir. Bu gece saat 04.00 ile 05.00 arasında hain bölücü terör örgütü tarafından 15 Ağustos PKK’nın ilan edildiği olayın yıl dönümüyle ilgili bir siber saldırı düzenleniyor. MERSİN153 denilerek Alo 153 hattımız üzerinden. Tabi bizim yaptığımız araştırmalarda kullanılmayan bir abone bağlantısından bu işin yapıldığı tespit ediliyor. Ama bildiğiniz gibi biz SMS hizmetlerini Turkcell üzerinden alıyoruz. Turkcell’de bir alt taşeron kullanıyor bu konuda. İlk etapta sanki buradan girilmiş gibi görünse de derinlemesine incelendiğinde İstanbul’daki SMS firması üzerinden girildiği tespit ediliyor. IP numaraları belirleniyor ve şu anda polis olayın üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. Tabi firma ilk etapta kendi bu sorumluluğu almak istemediği için sizin kendi hatlarınızdan yapılmış olabilir diye ifade ediyor. Ancak İstanbul’da polis SMS firmasının merkezini basıyor. Orada yapılan incelemelerde bunun bir hacker olayı olduğu tespit ediliyor ve oradan girildiğine yönelik tespit yapılıyor” dedi.

“Biz uyanık olacağız, oyuna gelmeyeceğiz”

Polisin halen konu hakkındaki inceleme çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Başkan  Kocamaz, “Şu anda da bunun üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ama bu arada da yaklaşık 2 milyon 567 bin kişiye ulaştırılmış bu SMS olayı. Yaklaşık 2 milyon kişi de daha görmemiş. Onlara da gönderilmiş ama henüz telefonlar açılmadığı için görmemişler. Belki şu anda bir kısmı açılmıştır. Yaklaşık 4 buçuk milyon insana ulaşıldığı, hatta eğer o anda müdahil olunmasaymış belki 9-10 milyon kişiye ulaştırılacağı ifade ediliyor. Türkiye’nin her tarafından vatandaşlar bizi arıyor. Tabi vatandaş kendi adına da endişeleniyor. Bir 15 Temmuz hadisesi yaşamışız. Bu 15 Temmuz hadisesinde yaşananlardan dolayı vatandaş sanki kendisinin de bu örgütün bir elemanıymış gibi kendisine mesaj gönderilmiş olmasından endişe ediyor. Ancak şu anda olaya polis el koymuş durumda. İnşallah en kısa sürede ilgililer, bu işle alakası olanlar yakalanır. Biz ayrıca firma hakkında da suç duyurusunda bulunacağız ve tazminat davası açacağız. Firma o tazminattan kurtulmak amacıyla olayı sanki buradan gerçekleşmiş gibi göstermeye çalışıyor ama bu er geç polisin yaptığı incelemeler neticesinde ortaya çıkacak. Şu anda zaten hackerler aracılığıyla oradan gönderildiğine yönelik tespitler yapılmış durumda. Seçim sathına girdik ve 15 Temmuzdan sonra yaşadıklarımızı biliyoruz.2011 yılında aynı kriptolar tarafından Tarsus’ta üzerimize kurulan kumpasları biliyoruz. Biz uyanık olacağız, oyuna gelmeyeceğiz, sakin davranacağız ve yolumuza Allah’ın izniyle aynı şevk ve heyecanla devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Dövizle ilgili yapılan manipülasyonlar bir an evvel sona erer”

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların, belediyeleri de etkilediğinden bahseden Başkan Kocamaz, “Son ay ülkenin ekonomik sıkıntılarından dolayı belediye payları yüzde 30 kesildi. Daha az gönderildi ve işin ilginç tarafı bu borçlarımıza da kesilmedi. Sadece ekonomik sıkıntıdan dolayı hükümet size daha az pay göndereceğiz dedi. Dolayısıyla bu ay biz gerçekten çok büyük sıkıntı çekiyoruz. Zaten sıkıntı çekiyorduk ama krediler onaylanmıyor, paylarda böyle düşürüldüğü andan itibaren sadece bizim belediye değil, Türkiye genelinde belediyelerle iş yapan firmalar şu anda mağdur durumda. Tabi bunun üstüne dövizdeki bu neredeyse 2 buçuk katına çıkan bir oynama firmaları, özellikle akaryakıt ve asfaltla ilgili firmaları perişan etmiş durumda. Dolar 3 buçuk lira iken akaryakıt 5 buçuk lira idi. Dolar 2 katına çıktı. Akaryakıt aynı rakamlarda dolaştığı için bize tedarik yapan firmalar dahi akaryakıt alamıyor. 3 günlük çekle bile akaryakıt alamıyorlar. Çünkü firmalar vermek istemiyor. Esas ana bayiler. Dolayısıyla peşin yatırsa dahi istediği akaryakıtın ancak yüzde 30’unu kendilerine verebileceklerini söylüyorlar. Öteki taraftan asfaltla ilgili bizim anlaşma yaptığımızda bitümün tonu bin 100 lirayken, şu anda 3 bin 100 lira. Dolayısıyla belki hükümet bunlarla ilgili yeni bir düzenleme yapacak ama olan belediyelere olacak. Şu anda firmalar bizden sözleşmelerimizi iptal edin diye talepte bulunuyorlar. Bu işin altından kalkamayacaklarını ifade ediyorlar. İnşallah hükümet bir an evvel bir çözüm bulur. Hepsinden önemlisi de bu dövizle ilgili yapılan manipülasyonlar bir an evvel sona erer. Bütün beklentimiz bu” diye belirtti.

“Metroyla ilgili projemizin kabul edilmemesinden endişelerimiz var”

Hükümetin tasarrufa giderek yatırımları durdurmaya yönelik bir yola girdiği için Büyükşehir Belediyesi’nin Mersin Metrosu Hat 1 Projesi’nin de kabul edilmemesinden kaynaklı endişeleri bulunduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Bunun yanında dövizdeki oynamalar özellikle MESKİ için söylüyorum, yurt dışı kredilere yapılan işlerin maliyeti, şu anda katlanmış durumda. Biz yurt dışından döviz olarak aldığımız için kredileri, döviz devam ediyor ama bizim paramızın değeri kaybolduğu için biz onun 2 katı borçlanmış oluyoruz. Biz vatandaştan döviz olarak toplayamayız. Yasal olarak TL şeklinde toplayacağız. Ama bu da belediyemizin borçlarını katlandıracak. Şimdi bir sürü projelerimiz var Ankara’dan onaylanacak. Ankara tasarrufa giderek, yatırımları durdurmaya yönelik bir yola girdiği için de projelerimizin kabul edilmesinden, özellikle metroyla ilgili projemizin kabul edilmesinden endişelerimiz var. Ama inşallah endişelerimiz boşa çıkar” ifadelerine yer verdi.

“Yeni plan vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılandı”

1/5000’lik planların onaylanmaması veya iptal edilmesi yönünde halen bazı kişilerin uğraş gösterdiğini dile getiren Başkan Kocamaz, “Bazı çevreler 1/5 binlik planın onaylanmaması yönünde ya da yeniden iptal edilmesi yönünde bir gayret içerisine girdiler. Ama elimizdeki malzeme de bu. Ne yapalım yani? Mersin’de bu anlayışla hareket eden kerameti kendinden menkul bu şizofrenik tipler, bu işi yaptırmama gayreti içerisindeler. Şu ana kadar ilan ettiğimizden bu ana kadar 10 günde 150 civarında bir itiraz var. Belli ki bu yeni plan vatandaşlarımız tarafından olumlu karşılandı.  Vatandaşımız artık o tür provokasyonlara da girmiyor. Kendilerine de zaten SMS ile bu bilgiler ulaştırılmış oldu” dedi.

“O bölgelerde müthiş bir yağma var”

Mersin’de balık çiftlikleriyle ilgili yeni bir spekülasyon başlatıldığını ve bunların özellikle Mersin Kent Konseyi’ne yapıldığını ifade eden Başkan Kocamaz, “Biz bu saldırıların ne için başlatıldığını biliyoruz. Yani birileri belki oralardan nemalanacaklar. Dolayısıyla kentin geleceği ile ilgili böylesine önemli bir konuda sadece kendi geleceklerini düşündükleri için ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar. Herkesin demokratik olarak görüşüne saygımız var ama bu olayı Mersin’in geleceğini kendi gelecekleri ile hiç kimse kıyaslamamalı. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak daha önce bize yapılan ÇED’le ilgili 2 başvuruda da görüşümüzü olumsuz olarak belirttik. Ben yaklaşık 20 gün önce Bodrum’a gitmiştim ve özellikle bu balık çiftliklerini bizzat gidip yerinde inceledim. Hatta beni götüren motorun kaptanı eski yerle ilgili konuyu anlattı. Daha evvel bu balık çiftlikleri koyların içerisinde, kıyıya yakın yerlerdeydi. Daha sonra buralara çekildi dedi. Yeni çekildiği yerleri ben bizzat yerinde gördüm. Biraz daha açığa çekilmiş ama oradaki adalara yine yakın görünüyor. Belki o adalarda şimdilik yerleşim yok ama yine ileride ne olacağı belli olmaz. Yani o bölgelerde müthiş bir yağma var. Ormanlar kesiliyor ve turizm alanları yapılıyor. Bunları da bizzat gidip yerinde gördüm ve gerçekten gelecek adına üzüldüm” şeklinde konuştu.

“Kıyılarımız heba edilmesin”

Başkan Kocamaz son olarak, turizm alanlarının istihdama katkısının balık çiftliklerinden çok daha fazla olacağını belirtti ve “O daha önceki kıyıya yakın bölgelerde bu çiftlikler kurulduğunda balıkların atıkları tamamen o koylara çöktüğü için 2 yıl o koyları temizlemek için yer altında süpürgelerle, borularla temizlik yaptıklarını ama halen temizlenemediğini ifade etti. Biz onun için diyoruz ki eğer bu çiftlikler yapılacaksa, belki üretici ve yatırımcı için maliyeti biraz yüksek olur ama olabildiğince açığa yapılsın ve bu kıyılarımız heba edilmesin. Bir taraftan biz turizm alanları açmaya çalışıyoruz. Mersin’de turizmi canlandırmaya, istihdama katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ama orada diyorlar ki işte şu kadar adam çalışacak. 500 kişi çalışacak, 1000 kişi çalışacak. Ama turizm alanlarında kişi başına bir kişi çalışıyor. Dolayısıyla turizm alanlarının istihdama katkısı bu balık çiftliklerinden çok daha fazla olacaktır. Neticede demokratik bir ülkede yaşadığımızı düşünüyoruz. Gerekirse bununla ilgili yetkililerin Mersin’de bir referandum yaparak bu işi kabul edip etmediklerini halka sormaları gerektiğini ben buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Zaten Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu işe olumsuz baktığımızı ÇED raporlarına verdiğimiz cevaplarda belirtmişiz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Erdemli Belediyesi’nden Karakeşli’ye futbol sahası

Erdemli Belediyesi’nden Karakeşli’ye futbol sahası

22 Şubat 2019, Erdemli Belediyesi’nden Karakeşli’ye futbol sahası için yorumlar kapalı
İYİ Parti Mersin İl Başkanlığı’na Alican Özbayrak atandı

İYİ Parti Mersin İl Başkanlığı’na Alican Özbayrak atandı

22 Şubat 2019, İYİ Parti Mersin İl Başkanlığı’na Alican Özbayrak atandı için yorumlar kapalı
Bakan Koca, Tarsus Devlet Hastanesi inşaatını gezdi

Bakan Koca, Tarsus Devlet Hastanesi inşaatını gezdi

22 Şubat 2019, Bakan Koca, Tarsus Devlet Hastanesi inşaatını gezdi için yorumlar kapalı
HDP NEDEN ADAY ÇIKARMADI?

HDP NEDEN ADAY ÇIKARMADI?

21 Şubat 2019, HDP NEDEN ADAY ÇIKARMADI? için yorumlar kapalı
Açık minibüs kapısı hastanelik etti

Açık minibüs kapısı hastanelik etti

21 Şubat 2019, Açık minibüs kapısı hastanelik etti için yorumlar kapalı