Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yeşilboğaz: “Hala kadını ekonomik ve sosyal hayatta yok sayan ülkeler var”

Yeşilboğaz: “Hala kadını ekonomik ve sosyal hayatta yok sayan ülkeler var”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz ve Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner, ’5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nü ve kadına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84. yılını yayımladıkları mesajla kutladı.

Yeşilboğaz, günümüzde hala kadını ekonomik ve sosyal hayatta yok sayan ülkeler bulunduğunu belirterek, “Ne kadar şanslıyız ki, Atatürk gibi bir öndere sahibiz. 5 Aralık 1934’de en önemli Atatürk devrimlerinden birisi gerçekleşmiş, kadınlar erkeklerle eşit şekilde milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olmuştur. Atatürk, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte kadınlara birçok Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştır. Özellikle 4 Nisan 1926’da yürürlüğe giren, kadın ile erkek arasında eşitlik temeline dayanan ’Medeni Kanun’ ile kadınlarımız, birçok siyasi, sosyal ve yasal hakka sahip olmuş, toplumsal alanda daha çok rol üstlenmiş, ’Aile Hukuku’nda ciddi değişikler yapılmış, erkeğin üstünlüğüne dayanan düzene son verilmiştir” dedi.

“Haklarımızın farkına varalım”

Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Şirin Güner ise kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkının laik, demokratik cumhuriyetin en önemli kazanımlarından birisi olduğunu vurgulayarak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını verdiği 1934 yılından günümüze kadar kadınlarımız, eğitimden sağlığa, yasama, yürütme ve yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye kadar hayatın her alanında başarıyla görev almışlardır. Bizler kadınlarımızın her alanda güçlenmesi gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.

Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği ilerleme, kadına ve gençliğe verdiği değer ve haklarla doğru orantılı olduğunu belirten Güner, “Kadınlarımız, aileyi ve toplumumuzu şekillendiren en önemli varlıktır, çağdaş toplumun yapıtaşlarıdır. Ancak günümüzde 600 milletvekilinin 96’sı kadınlardan oluşuyor. Kadınlarımız siyasal haklarından seçilme hakkını yeterince kullanamıyor. Kadınların karar verici konumlarda ve siyasette yeterli sayıda temsil edilmemesi, yaşamın her alanında giderek cinsiyet ayrımcılığının kökleşmesine ve gerçek demokrasinin hayata geçirilememesine sebep olmaktadır. Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadın haklarının tam anlamıyla yaşama geçirilmesi için, önümüzdeki engebeli yolun aşılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Alkış, sigorta acentelerinin sektörden beklentilerini anlattı

Alkış, sigorta acentelerinin sektörden beklentilerini anlattı

21 Mayıs 2019, Alkış, sigorta acentelerinin sektörden beklentilerini anlattı için yorumlar kapalı
SU İNDİRİMİ VE BORÇLANMA KONUSU KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

SU İNDİRİMİ VE BORÇLANMA KONUSU KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

20 Mayıs 2019, SU İNDİRİMİ VE BORÇLANMA KONUSU KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ için yorumlar kapalı
NERESİNDEN TUTSAN ELİNDE KALIYOR

NERESİNDEN TUTSAN ELİNDE KALIYOR

20 Mayıs 2019, NERESİNDEN TUTSAN ELİNDE KALIYOR için yorumlar kapalı
Erdemli’de yeni yol çalışmaları sürüyor

Erdemli’de yeni yol çalışmaları sürüyor

20 Mayıs 2019, Erdemli’de yeni yol çalışmaları sürüyor için yorumlar kapalı
Toroslar Bungalov Yayla Evleri projesi

Toroslar Bungalov Yayla Evleri projesi

20 Mayıs 2019, Toroslar Bungalov Yayla Evleri projesi için yorumlar kapalı
antalya evden eve nakliyat antalya nakliyat